Często najwięcej uczymy się w chwilach najtrudniejszych. Te trudne momenty są także magiczne. Stanowią początkowy etap naszej wędrówki.”

Melody Beattie

Jeśli odpowiedziałaś już sobie na pytania po co i dla kogo chcesz schudnąć, jeśli nabrałaś wiary, że jest to możliwe i odnalazłaś w sobie swój wyższy cel, który doda Ci siły, to nadszedł czas, aby przejść do konkretów. Jeśli nie wiesz co jeść aby schudnąć, może zainspiruje Cię mój sposób odżywiania po porodzie, który opisałam poniżej.

Pamiętaj, że życie jest sztuką dokonywania wyborów. Każdego dnia musisz jeść i tylko od Ciebie zależy, czy to co znajduje się na Twoim talerzu będzie dobrze Ci służyło, czy też nie. Na wiele spraw w naszym życiu nie mamy żadnego wpływu, ale w tej dziedzinie mamy wpływ całkowity. To co jesz zależy TYLKO od Ciebie. Więc bądź swoim najlepszym przyjacielem, nie tylko w słowach i deklaracjach, ale w czynach. W tym co wybierasz każdego dnia. Czasem od zmian na naszym talerzu zaczyna się całkowita zmiana naszego życia we wszystkich dziedzinach.

W tym materiale nie znajdziesz dokładnego menu co w danym dniu należy jeść. We środę marchewkę z groszkiem, a we czwartek serek z pomidorkiem… Ja nie wierzę w tego typu diety. Po prostu się nie sprawdzają. Jesteśmy ludźmi, mamy ochotę na różne rzeczy, na różne smaki, zmienia się pogoda, nasze nastroje. Podczas sezonu dostępne są różne warzywa i owoce, więc należy sięgać po to, co w danej chwili jest najsmaczniejsze i najzdrowsze. Dlatego ważne są ogólne założenia, w ramach których możemy swobodnie się poruszać. Ta swoboda jest niezbędna, by dietą naprawdę się cieszyć! Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że jej założenia staną się twoimi nawykami, które na stałe będziesz kontynuować. Nawet wtedy, gdy już osiągniesz wymarzoną wagę 🙂

A teraz zacznijmy od uporządkowania jadłospisu. Jak ja uporządkowałam swój?

Po pierwsze: nie głodziłam się.

 DSC05046 (W)
Głodzenie się to nie jest sposób na trwała utratę wagi ciała. To po prostu nie działa. Możesz się przemęczyć przez kilka dni, tydzień, nawet miesiąc. Schudnąć i cieszyć się z tego, ale później organizm i tak upomni się o swoje. Z pewnością odbije to napadami głodu i kumulacją tkanki tłuszczowej. I efekt jo-jo gwarantowany. Dlatego bardzo przestrzegam przed dietami typu 1000 kalorii. Oczywiście na takiej diecie schudniemy, ale gdy tylko zaczniemy jeść nieco więcej niż 1000 kalorii (a na pewno tak się stanie!), przyrost wagi jest gwarantowany. Jak wyliczyli naukowcy po takiej diecie nasza waga będzie wyższa o 5 kg niż w dniu jej rozpoczęcia. Dlatego osoby, które są permanentnie na niewłaściwych dietach, w efekcie coraz bardziej tyją. Tego musimy uniknąć.

Głodzenie się nie działa. Uwierz mi, jestem w tym ekspertem. A wiesz kto jest ekspert? Osoba, która w danej dziedzinie popełniła wszystkie możliwe błędy 🙂

Moje koleżanki śmieją się ze mnie, gdy widzą jak jem. Ja naprawdę jem dużo. Do syta. Z apetytem. Jako zodiakalny Byk cieszę się jedzeniem i delektuję się nim.

 

Więc dlaczego nie tyję? Bo nauczyłam się kiedy, co i jak jeść. Co z czym łączyć. Czego unikać. Uczyniłam to woim sposobem na życie. Złe nawyki zamieniłam na dobre, świadomie przeze mnie wybrane. Życie jest sztuką dokonywania wyborów. Dlatego wybieram tylko to, co jest dla mnie naprawdę dobre. Chcę długo cieszyć się zdrowiem, energią, szczupłą sylwetką i młodością. Niedawno robiłam badanie biologicznego wieku mojego organizmu. Okazało się, że mam… 28 lat 🙂 I tak też się czuję! Nie piszę tego, aby się przechwalać. Tak to po prostu działa. Jeśli w siebie inwestujemy, dbamy o siebie, to procentuje. Taki wysiłek zwyczajnie się opłaca. I daje bardzo wymierne efekty w postaci lepszego życia. Bo gdy jesteśmy zdrowi i pełni energii, to chce się nam żyć, działać, realizować marzenia.

Zdrowe, lekkie i dobre życie to jest nasz priorytet.

A więc: po pierwsze najważniejsze jest, żeby na stałe nauczyć się mądrze odżywiać. Jeść zdrowo i się nie głodzić.

Po drugie: dbałam o prawidłową przemianę materii.

 Nigdy w życiu żadna dieta nie będzie skuteczna, jeśli nasza przemiana materii nie będzie prawidłowa. Trzeba to zdanie dobrze zapamiętać i wziąć je sobie głęboko do serca. Co to znaczy prawidłowa przemiana materii? Oznacza to, że (przepraszam za wyrażenie) wypróżnianie powinno odbywać się codziennie, najlepiej o tej samej porze. W Medycynie Chińskiej uważa się, że najlepsza ku temu pora mieści się pomiędzy godziną 5:00 a 7:00 rano, ponieważ właśnie wtedy, zgodnie z zegarem biologicznym najlepiej oczyszcza się jelito grube. Ale to jest ideał. Czy możliwy do realizacji? Zdecydowanie tak. I zdecydowanie godny polecenia.