Ten przepis na ciasto jest po prostu rewelacyjny! Wszyscy je uwielbiają, a goście proszą o dokładki. Kiedyś moi goście zjedli całe ciasto w takim tempie, że piekłam jeszcze jedną porcję podczas ich obecności 🙂
Rabarbar to kwintesencja smaku później wiosny i lata. Dlaczego warto go jeść? Okazuje się, że nie jest tylko pysznym, wyrazistym w smaku dodatkiem do potraw, ale również bardzo cenną rośliną leczniczą.
W medycynie ludowej rabarbar od dawna był stosowany jako środek przeciwzapalny. Najnowsze badania naukowe wskazały jednak, że jest właściwości są dużo bardziej niezwykłe. Zawiera bowiem rapontygeninę, która w naszych organizmach ma zdolność do zmniejszania tempa podziału komórek nowotworowych. Być może to właśnie rabarbar okaże się remedium na raka? Badania trwają. Jednak już teraz wiadomo, że zawarte w rabarbarze substancje mają właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i wspomagające układ krążenia. Dlatego warto sięgać po niego jak najczęściej, zwłaszcza o tej porze roku, gdy jest młody i delikatny. Również przepyszny, tak jak w moim łatwym i prostym do wykonania cieście.
Inny świetny przepis na ciasto z rabarbarem, który przywiozłam na dalekiej podróży znajdziesz w mojej najnowszej książce pt. „Smak miłości”.
Składniki:
0,5 kg rabarbaru
250g masła
1 szklanka cukru trzcinowego
3 jajka od kur z wolnego wybiegu
1 cukier waniliowy
2 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia (najlepiej bez fosforanów)
1 łyżeczka cynamonu, skórka otarta z 1 sparzonej pomarańczy, 1 łyżka rumu
2 łyżki płatków migdałów (opcjonalnie)
szczypta soli
Sposób wykonania:
- Rabarbar umyj, usuń liście, końcówki oraz włókna i pokrój na w kawałki ok. 2 cm. Posyp odrobiną cukru i odstaw.
- Piekarnik nagrzej do 180C. Podłużną formę do pieczenia (klasyczna keksówka) nasmaruj masłem i lekko wysyp tartą bułką.
- Masło utrzyj z cukrem i cukrem waniliowym, a następnie dodawaj po jednym jaju. Stopniowo dodawaj mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i cynamonem oraz szczyptą soli. Dodaj skórkę z pomarańczy i 1 łyżkę ciemnego rumu.
- Jeśli rabarbar puścił sok, to go odcedź i wylej (to ważne, aby usunąć sok!).
- Ciasto podziel na dwie części. Jedną wyłóż na dno foremki (jest gęste, takie powinno być!), a drugą część wymieszaj z połową porcji rabarbaru i uzupełni foremkę. Całe ciasto równomiernie posyp z wierzchu resztą rabarbaru, odrobiną cynamonu, grubym cukrem trzcinowym oraz płatkami migdałów lub włoski orzechami. Piecz około 60 minut, a po upływie tego czasu sprawdź specjalnym patyczkiem, czy ciasto w środku jest suche. Jeśli nie, to piecz tak długo, aż będzie (u mnie zwykle trwa to dodatkowo 15, a czasem nawet 30 minut, wtedy ciasto z wierzch przykrywam folią aluminiową, aby się nie przypaliło z wierzchu.
Smacznego ☺
Dzień dobry 🙂
Już wiem co zrobię za tydzień, kiedy będę miała wolny weekend!
Koniecznie z płatkami migdałowymi! Też bardzo lubię to połączenie 🙂
Pozdrawiam serdecznie z duńskiej wysepki
Kasia
Z rabarbaru świetne wychodzą również powidła z imbirem.
Bardzo polecam i pozdrawiam ciepło ☺
Dziękuję za ten przepis!!!! Moje ulubione składniki w cieście – zaraz zabieram się do pieczenia!!! Z ciepłymi pozdrowieniami – Marlena
Mam nadzieję, że się udało.
Serdeczności ☺
Ciasto zapowiada się smakowicie 🙂 Wypróbuję wkrótce. Czy może Pani napisać jaką poleca mąkę?
Pani Marto,
W przepisie jest zwykła, pszenna, ale proszę w żaden sposób się nie ograniczać i próbować różnych innych :). Proszę podzielić się potem ze mną i z innymi czytelniczkami efektami swoich doświadczeń 🙂
Pozdrawiam ciepło 🙂
Pani Gosiu, jak to dobrze, że unika Pani białej mąki i cukru! Brawo!
Ja jadam takie ciasta tylko raz w tygodniu. W sobotę lub w niedzielę. Wtedy mam dyspensę. To mi pozwala cieszyć się życiem i zachować zdrowy balans. Ponieważ nie palę, nie piję, dużo się ruszam i chodzę wcześnie spać mogę sobie czasem pozwolić na małe szaleństwo. Mój organizm świetnie sobie z tym radzi.
W moim przypadku nie chodzi więc o rygor i zakazy, ale mądre wybory. Na codzień są bardzo zdrowe, ale czasem zjadam coś z białą mąką (której również unikam) i z cukrem trzcinowym ☺
W mojej książce „Smak miłości“ są chyba dwa przepisy na ciasta bez mąki (jedno z migdałami, drugie z kaszą manną), cukier bez problemu w każdym przepisie można zamienić na ksylitol. Podałam też przepis na chleb bez mąki, i ciastka owsiane prawie bez mąki ☺
Każdy z moich przepisów można spróbować upiec z innej mąki niż biała, np. z owsianej. Jeśli będzie robiła Pani takie eksperymenty to proszę dać znać jak się udały.
Na deser nie musimy jeść ciast – mogą być sałatki owocowe, bardzo zdrowa chałwa domowej roboty (przepis również w „Smaku miłości“), wszelkie owocowe crumble, gdzie zamiast kruszonki używamy płatków owsianych i migdałów. Oj, mam wiele różnych pomysłów, będę podawała je na blogu.
Dziękuję za ten inspirujący wpis i ciepło pozdrawiam! ☺
To nie jest błąd. Tyle właśnie cukru jest w przepisie, ale też rabarbar jest wybitnie kwaśny. Oczywiście można dać mniej cukru – ja czasem właśnie tak robię i jeśli jest taka potrzeba, posypuję ciasto z wierzchu cukrem pudrem. W tym przepisie cukru jest faktycznie dużo, ale jeśli podzielimy to na ilość porcji, to nie jest aż tak tragicznie 🙂
Pozdrawiam serdecznie! 🙂
Pani Agnieszko,
Mam wszystkie Pani książki, które czytam „od deski do deski” a potem dopiero przechodzę do wykonywania przepisów 🙂 Wczoraj na pierwszy ogień z nowej książki poszedł przepis na ciasto rabarbarowe (rabarbar przywieziony od mamy w pełni EKO 🙂 ). Ponieważ generalnie używam w wypiekach dużo mniej cukru niż jest w przepisach użyłam jedynie 140 g.cukru trzcinowego i dodałam 2 łyżeczki cynamonu. Ciasto wyszło super i posiada cytując mojego męża „odpowiedni balans pomiędzy słodyczą i kwasowością”. Wiem jednak, że nie wszyscy lubią takie mało słodkie ciasta.
Książka jest naprawdę inspirująca. Gratuluję!
RENATA
Bardzo dziękuję za miłe słowa i sposób na ciasto z mniejszą ilością cukru :). Pozdrawiam ciepło 🙂
Dziękuję za odpowiedź:) Zrobiłam ciasto i rzeczywiście rabarbar potrzebuje cukru. Ciasto jest pysze 🙂 pozdrawiam serdecznie 🙂 m
Bardzo się cieszę i pozdrawiam ciepło 🙂
Agnieszko, ciasto wyśmienite. Przepis doskonały. Ciasto prawidłowo wyrosło, chociaż ciasta ucierane z reguły mi nie wychodzą. Spróbuję jeszcze zamiennie zrobic je z jabłkami. Odnośnie mąki pszennej też staram się ją wykluczac ze względu na gluten, który niezbyt dobrze znoszą moje jelita.
Bardzo się cieszę i czekam na informację jak wyszło ciasto z jabłkami :). Pozdrawiam ciepło 🙂
Pani Agnieszko, ja od lat piekę ciasto (chlebek bananowy) , piekę go z mąki orkiszowej i wychodzi znacznie lepsze niż z pszennej, jest wilgotniejsze i ja dodaję znacznie mniej cukru, bo niecałe pół szk. brązowego .Borówkę można zastąpić np pokrojonymi figami albo daktylami, wtedy można dać jeszcze mniej cukru,A mleko kokosowe proponuje zastąpić sokiem z pomarańczy,zawsze to mniej kalorii i naturalna porcja słodkości.Na wierz można zrobić polewę z karobu , oleju kokosowego i miodu.Polecam i serdecznie pozdrawiam, codziennie czekam na Pani wpisy na FB , uwielbiam Panią czytać, słuchać i oglądać :))
Wyszło wspaniałe! Pyszne!
Rzeczywiście cukru wcale nie jest za dużo, ciasto nie było za słodkie. Rabarbar przełamuje słodkość.
Ten przepis na stałe zawita do mojej kuchni, bo do tej pory z rabarbaru robiłam tylko kompot i racuchy.
Zrobiłam wariację na temat z dostępnych mi składników i tak wyszło całkiem niecynamonowe ciasto z wiśniami 🙂 Przepis jest świetną bazą do eksperymentów. W moim cieście było dużo mniej cynamonu, mniej cukru i na wierzchu, zamiast rabarbaru, wiśnie z domowego kompotu. Polecam przepis, bo ciasto jest bardzo proste, szybko się robi i, jak przypuszczam, każde owocowe połączenie się sprawdzi.
Pani Agnieszko, gratuluję bloga, od czasu do czasu stanowi dla mnie inspirację.
Ha ha 🙂 dokładnie, ten przepis można modyfikować na wiele sposobów. Sama tak bardzo często robię :). Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam ciepło 🙂
Ciasto jest doskonałe. Piekłam go już kilka razy w tym sezonie rabarbarowym. Zawsze daję mniej cukru i nie obawiam się mieszać mąk. Jeżeli dodamy część orkiszowej czy pełnoziarnistej, uciszymy wyrzuty sumienia (jeżeli jedzenie słodyczy je wywołuje) a przyjemności będziemy mieć tyle samo.
pyszne jest: gruszka+ cynamon 🙂
Cudne 🙂 podkradam przepis do siebie na bloga . Napiszę jak wyszło i może uda mu się zrobić małą sesję zdjęciową? 🙂
Pano Agnieszko, a jak zmieniłam formę na tortownicę to skracamy czas pieczenia?
To zależy jaki wymiar. Bardzo płaskie będzie to ciasto? Moim zdaniem 1 godzina nadal będzie potrzebna 🙂
po 50 min patyczek był juz suchy i bałam się, że je wysusze. Jednak było ciensze niz Pani w keksówce. Przepis fantastyczny jak zawsze 🙂 mąke zmieniłam na orkiszową, wyszło pyszne. Mama sie dzisiaj ucieszyła 🙂
Zrobiłam dziś rano z okazji Dnia Matki ☺Wyszło przepyszne. Świetny przepis, nic nie zmieniałam i wyszło idealne. Dziękuję!☺
Ciasto już pachnie. Pani Agnieszko wspominała pani o konfiturze rabarbarowej z imbirem. Mam prośbę o podanie proporcji. Mam bardzo dużo rabarbaru EKO. Robię dżem truskawkowo – rabarbarowy metodą tradycyjną, a do truskawek jeszcze z 10 dni więc zrobiłabym z imbirem.
O rany zrobić błąd w swoim imieniu. To tylko ja potrafię. Już znalazłam przepis. Zaraz idę po rabarbar i rozpoczynam produkcję tegorocznych dżemów.
Czy maslo moge zastapic olejem rzepakowym, a cukier waniliowy- ekstraktem waniliowym?
Dobra juz wiem 🙂 zrobilam z olejem I wyszlo!
Witam. Pierwszy raz upiekłam w tamtym roku. Zniknęło b.szybko ☺ W tym roku piekłam już trzy razy . Dziękuję za przepis. Pozdrawiam.