RYTUAŁ IV

Usiądź na podłodze prostując lekko rozchylone nogi, tak aby stopy znajdowały się od siebie w odległości ok. 25 cm. Tułów trzymaj prosto, dłonie powinny przylegać płasko do ziemi przy pośladkach. Brodę przyciągnij do klatki piersiowej. Oddychaj. Przy następnym wdechu odchyl głowę do tyłu, jednocześnie unosząc miednicę i resztę tułowia tak, aby kolana były zgięte, a ręce pozostały proste. Twoja pozycja powinna przypominać mostek. Tułów powinien być w linii prostej z udami, równoległy do podłogi, a ręce i łydki do niej prostopadłe. Napręż wszystkie mięśnie. Następnie rozluźnij je, wypuszczając powietrze. Wróć do pozycji wyjściowej. Odpocznij regularnie oddychając. Dla odprężenia wcześniej wspomniana już Inka Jochum proponuje usiąść, oprzeć tułów i głowę na podciągniętych kolanach i nogach przy spokojnym i regularnym oddechu.
rytuały tybetańskie rytuały tybetańskie rytuały tybetańskie rytuały tybetańskie

 

RYTUAŁ V

Połóż się na brzuchu twarzą do ziemi. Dłonie niech leżą płasko na ziemi na wysokości klatki piersiowej. Czoło powinno opierać się o podłogę. Rozchylając lekko nogi, oprzyj stopy na palcach, aby znajdowały się pod kątem prostym w stosunku do nóg. W tym ułożeniu podnieś powoli cały tułów, opierając się na prostych rękach. Głowę odchyl do tyłu i w tej pozycji (z lekko uchylonymi ustami) wytrzymaj 3-4 oddechy. Twoje ciało powinno „wisieć”. Następnie, biorąc głęboki wdech unieś biodra kierując jednocześnie głowę w dół, aby broda dotknęła klatki piersiowej. Twoje ciało powinno stworzyć figurę przypominającą odwróconą literkę V. Wypuszczając powietrze powróć do „wiszącej” pozycji, rozluźniając mięśnie.

I tutaj znów Inka Jochum podaje ćwiczenie wyrównujące: pozostań w pozycji na brzuchu. Prawą nogę zegnij w kierunku barku, prawa ręka również powinna zgięta swobodnie leżeć, tak aby łokieć stykał się z kolanem. Lewą rękę i nogę pozostaw wyprostowane, leżące do siebie równolegle. Po kilku oddechach wykonaj to samo ćwiczenie zmieniając strony.
rytuały tybetańskie rytuały tybetańskie

 

Istnieje jeszcze jeden, VI RYTUAŁ, związany z pozbyciem się napięcia seksualnego i efektywnym wykorzystaniem energii seksualnej. Ćwiczenie to nie tłumi popędu, a jedynie przeobraża go w coś pożytecznego – czyli energię do działania! Ten krok jednak powinien być wykonywany tylko przez osoby, które przeszły już kilka miesięcy praktykowania wszystkich pięciu rytuałów.

Stań prosto i powoli wypuszczaj powietrze z płuc. Jednocześnie pochyl się do przodu i oprzyj ręce na kolanach. Wyciśnij z siebie resztę powietrza i z pustymi płucami wróć do pozycji wyjściowej. Następnie połóż ręce na biodrach, naciskając na nie. Spowoduje to uniesienie ramion. Wciągnij brzuch i w tym samym czasie podnieś klatkę piersiową jak najwyżej. Gdy będziesz potrzebował powietrza, postaraj się nabrać go powoli przez nos. Mając pełne płuca, zrób wydech przez usta. Rozluźnij mięśnie. Pamiętaj, to ćwiczenie nie jest dla każdego!

Dopełnieniem pięciu rytuałów według Petera Keldera jest dieta niełączenia, o której pisałam oraz specjalnie ćwiczenia głosowe.

W Internecie znajdziesz mnóstwo filmów instruktażowych. Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada. Pamiętaj, że podczas wykonywania tych ćwiczeń bardzo ważny jest prawidłowy oddech.

Oto przykłady filmów:

http://www.youtube.com/watch?v=vHFVMBwqaz0

http://www.youtube.com/watch?v=nCRY8AUJxVw

http://www.youtube.com/watch?v=2qLKhvsfQKc

 

To kiedy zaczynasz? 🙂