RYTUAŁ I

Głównym zadaniem pierwszego kroku jest przyspieszenie wirowania, o którym wcześniej mówiłam. Bardzo często nieświadomie wykonują go dzieci w trakcie zabawy. Stań prosto, stopy rozstaw równolegle na szerokość bioder, nogi lekko zegnij w kolanach. Nabierając powietrze, rozłóż ręce, jakbyś rozpościerał skrzydła. Dłonie skieruj w stronę podłogi. Obracaj się wokół własnej osi zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Głowa podąża za ciałem (nie jak u baletnicy!), patrzysz ciągle przed siebie.

Wyrzuć z siebie złe myśli :). Na początku, tak jak pisałam, niech będą to 3 obroty, nie próbuj na siłę przekraczać swoich możliwości. Po kilku tygodniach kołowanie głowy osłabnie, a Ty dojdziesz do dłuższego wirowania. Obierz sobie punkt, na którym będziesz skupiać swój wzrok przy powrocie z obrotu. Będzie Ci łatwiej utrzymać równowagę. Na koniec złóż razem obie dłonie na wysokości piersi, patrz w obrane wcześniej miejsce, oddychając długo, spokojnie i regularnie. Poczuj w sobie spokój i swoje własne „centrum”.rytuały tybetańskie

 

RYTUAŁ II

Połóż się na plecach, najlepiej na dywanie lub kocu, aby oddzielić ciało od zimnego podłoża. Ułóż wyprostowane ręce wzdłuż ciała, dłonie skieruj do podłogi. Następnie wraz z wdechem podnieś głowę i przyciągnij brodę do klatki piersiowej. Jednocześnie unieś wyprostowane w kolanach nogi, najlepiej do osiągnięcia kąta prostego między nimi, a resztą ciała. Podczas podnoszenia nóg, całe plecy powinny przylegać do podłoża. W tej pozycji staraj się wytrzymać 2-3 pełne oddechy. Wraz z wydechem opuść najpierw nogi (uginając kolana), a następnie równocześnie uda i głowę. Rób to bardzo powoli! Przerwa w serii powinna trwać do 4 oddechów.rytuały tybetańskie rytuały tybetańskie rytuały tybetańskie

RYTUAŁ III

Uklęknij na podłodze (nogi rozstaw na szerokość bioder). Ręce ułóż tuż pod pośladkami, na udach, lub nad nimi, w okolicach bioder. Głowę wraz z szyją skieruj do przodu, brodę przyciągając do piersi. Następnie, podczas głębokiego wdechu, odchyl głowę  i tułów maksymalnie do tyłu, aby przypomniały wygięty łuk. Nogi i biodra powinny pozostać w miejscu. W trakcie odchylenia mocno podpieraj ręce na udach/biodrach. Wypuszczając powietrze ustami, wróć do pozycji wyjściowej.

Inka Jochum, instruktorka jogi i tai – chi, kierowniczka ośrodka zdrowia w Schwabing proponuje także pozycję wyrównawczą. Usiądź na piętach, czoło oprzyj o podłogę. Rozluźnij się. Ręce powinny swobodnie leżeć wzdłuż ciała, dłońmi skierowanymi ku ziemi. Odpoczynek powinien trwać tyle samo, ile poprzedzające go ćwiczenie.
rytuały tybetańskie rytuały tybetańskie rytuały tybetańskieKolejne rytuały na następnej stronie…