Refleksologia pojawiła się w moim życiu, gdy zaczęłam moją przygodę ze zdrowym stylem życia w zgodzie z naturą. Spotkałam w swoim życiu wiele osób, które ze świetnymi efektami korzystały z tej prostej i skutecznej metody leczenia, która jest wolna od skutków ubocznych. Przekonałam się do niej w pełni jednak dopiero wtedy, gdy poznałam kobietę, która za sprawą „uciskania stóp” (chodzi o stymulowanie konkretnych punktów na stopach, co prowadzi do uleczenia procesów samoleczenia) samą siebie wyleczyła z raka piersi. Była tak zaangażowana, oddana i konsekwentna, że jej uleczenie zdziwiło nawet doświadczonych lekarzy. Była oszołomiona i zachwycona tę terapią do tego stopnia, że została zawodową terapeutką – pragnęła pomóc innym osobom tak samo, jak pomogła sobie.

Ja zaczęłam korzystać z refleksologii, kiedy urodziłam moją Helenkę. Zależało mi, ab podczas karmienia córeczki piersią w naturalny, bezpieczny i szybki sposób doprowadzić mój organizm do harmonii, siły, witalności i pełni zdrowia. Pragnęłam równowagi hormonalnej, ale również zdobycia spokoju, siły i energii, aby zająć się dzieckiem i poradzić sobie ze wszystkimi obowiązkami, które towarzyszą życiu aktywnej zawodowo mamy ( która zajmuje się maleństwem, domem i pracą).

Ze zdumieniem stwierdziłam, że specjalista refleksolog może wykryć choroby, które dopiero tworzą się w organizmie, a zamanifestują się bólem lub innymi objawami dopiero za… dwa lata! Zdumiała mnie trafność takiej diagnozy. Zabiegi refleksologii przywróciły mnie do pełni sił i do wyczuwalnej harmonii w całym organizmie szybko i skutecznie. Wyraźnie odczuwałam dobroczynne efekty tej terapii. Miałam więcej energii, siły i zapału, a jednocześnie stałam się bardziej optymistyczna i spokojniejsza. Zachwyciło mnie to do tego stopnia, że zaczęłam sama siebie „masować”, latem chodzić po ścieżkach pełnych wystających kamyków, a na zimę kupiłam dla siebie i moich domowników specjalną matę do refleksologii. Zaczęłam czytać na jej temat fascynujące książki, nauczyłam się „masować” stopy i pobudzać na nich odpowiednie punkty/ refleksy, aby stymulować mój organizm do samoleczenia. Stópki zaczęłam masować również mojej kochanej córeczce.

Czytając wiele książek dowiedziałam się, jak bardzo refleksoterapia szanowana i ceniona jest na świecie. Jej skuteczność jest naukowo udowodniona. Wielu lekarzy, rehabilitantów i naturoterapeutów kieruje swoich pacjentów na tę terapię, czasami w sytuacjach, w których nic innego już nie pomaga.

Aby przybliżyć tę naturalną i skuteczną metodę samoleczenia uczestniczkom moich warsztatów, zaprosiłam na wykład fantastyczną dziewczynę, Patrycję, która zawodowo zajmuje się refleksologią. Ta dziedzina jest również jej ogromną życiową pasją. Prowadzony przez nią warsztat okazał się dla nas wszystkich fascynujący, inspirujący i odkrywczy. Aby przybliżyć refleksologię poprosiłam Patrycję, aby napisała dla Was, czytelniczek tego bloga tekst, który będzie wstępem i zachętą, aby skorzystać z tej fantastycznej, naturalnej i bezpiecznej metody leczenia.

Teraz oddaję głos Patrycji i życzę Wam przyjemnej lektury!

Dziękuję Agnieszko za możliwość, jaką mi dajesz i zaufanie jakim mnie obdarzyłaś, że mogę tutaj podzielić się wiedzą i doświadczeniem z zakresu refleksologii, która jest moim hobby, zawodem, pasją…

Refleksologia to nauka o refleksach, umiejscowionych głównie na stopach i ich powiązaniu z naszym organizmem. Jej początki sięgają czasów starożytnych. Pragnę przedstawić Wam istotę refleksologii i mam nadzieję, że poczujecie, jak wielka jest moc samoleczenia, jak dużo możemy zrobić dla własnego zdrowia, słuchając swojego ciała i koncentrując się na tym, co jest naprawdę ważne.

Kiedy warto korzystać z dobrodziejstwa refleksologii?

Refleksologia pozwala na wgląd w nasze ciało, usprawnia jego pracę, pomaga w wielu dolegliwościach. Działa w przypadkach różnego rodzaju bólów, w tym kręgosłupa, pourazowych, przy migrenach. Pozytywne zmiany stosowania tej metody obserwujemy także u alergików i osób przechodzących wszelkiego rodzaju infekcje. Zabiegi działają odkwaszająco na organizm, regulują ciśnienie krwi. Refleksologia pomocna jest w cały spektrum problemów zdrowotnych, również przy leczeniu niestrawności, choróbach przewlekłych, autoimmunologicznych, bólów niewiadomego pochodzenia, a nawet wspiera proces leczenia niepłodności.

Spotkanie z doświadczonym refleksologiem to przegląd całego ciała, bowiem stopa stanowi miniaturkę ciała człowieka. Każdy narząd, organ i gruczoł, ma swoje odbicie w stopie. Są to tzw. refleksy (występują one także na dłoniach i innych częściach ciała, np. twarzy, uszach), a ich wygląd to informacja dla nas, w jakim stanie jest organizm. Stopa, poprzez swoją skomplikowaną budowę, jak i codzienną eksploatację, kumuluje dużo blokad i napięć. Znajdziemy tu tysiące zakończeń nerwowych, punkty akupresury, akupunktury, zakończenia meridianów. Zabieg refleksologii wykonany na stopach pobudza wszystkie te punkty. Pierwsza wizyta u refleksologa to często początek “remontu generalnego” naszego ciała, powracania do dobrego zdrowia i samopoczucia.

Każda zmiana na stopie, kolor, zrogowacenia, jej twardość lub “galaretowatość”, to dla nas, refleksologów, cenna informacja. Podobnie ból w stopie, który zgłasza pacjent w trakcie zabiegu, stanowi wskazówkę, nad którym obszarem należy pracować. Zdarza się, że na na stopie znajdujemy sygnały do diagnozowania problemu, jeszcze zanim pojawią się jego objawy. Rozpracowanie takich punktów wpływa na usprawnienie pracy danego narządu, a co za tym idzie, na pracę całego organizmu oraz daje impuls do jego samoleczenia.

Stres a zdrowie

Zdecydowana większość ludzi żyje pod wpływem długotrwałego stresu, który jest przyczyną aż 80% chorób, jakie przechodzimy (nie bez znaczenie jest też stres, jaki dotyka nas już życiu płodowym czy bezpośrednio po narodzinach). Jak wszyscy wiemy, konsekwencją stresu są blokady w ciele, stany zapalne, kłopoty ze snem, napięcie i bóle mięśniowe, brak prawidłowego funkcjonowania poszczególnych narządów.

Lekarstwem na te zaburzenia jest dobrze wykonany zabieg refleksologii. W jego trakcie, poprzez odpowiednią technikę “chodzenia” palcami po stopie pacjenta, refleksolog redukuje napięcia w ciele, wpływa na lepsze krążenie krwi, likwiduje bóle i zastoje, reguluje pracę narządów i gruczołów, pobudza do pracy te uśpione, wycisza nadaktywne. Jednym słowem, harmonizuje pracę całego organizmu.

Z zasady organizm ludzki dąży do stanu homeostazy, czyli utrzymania wewnętrznej równowagi. Zabieg wpływa również na lepszą detoksykację organizmu oraz utrzymanie gospodarki hormonalnej w odpowiednim stanie. Efektem tego jest poprawa jakości życia, w tym snu, poziomu energii, pracy naszych zmysłów i mózgu. Systematycznie wykonywane zabiegi utrzymają nasz organizm w pełnej równowadze, także emocjonalnej. Osoby cierpiące na depresję, lęki czy nerwice korzystać mogą z refleksologii twarzy i głowy. Podczas tego zabiegu mamy także okazję do rozmowy, wyciszenia, spojrzenia na siebie i swoje życie z dystansu.

Refleksologia to również możliwość nauczenia się szacunku do swojego zdrowia i ciała, CUD-u,  jakim jest Nasz organizm. Składa się właśnie on z Ciała, Umysłu i Duszy. Wszystkie organy są ze sobą połączone, praca narządów i układów  oddziałuje na siebie, uzupełnia się. Układ nerwowy, limfatyczny, oddechowy, pokarmowy, krążenia, rozrodczy, czy w końcu immunologiczny, funkcjonują równolegle i w bezpośrednim związku z naszymi emocjami i myślami, stale na siebie oddziałują. Wszystko to tworzy jedną całość stanowiąc o naszym zdrowiu bądź chorobie. Już 1000 lat temu Św. Hildegarda z Bingen głosiła, że to dusza, nasze emocje odpowiedzialne są za stan zdrowia. W swoich dziełach pisała o tym, że cierpienie duszy to początek wszystkich chorób. Podobne założenia Ajurwedy czy Tradycyjnej Medycyny Chińskiej opierają się na holistycznym podejściu do człowieka, czyli wszystkie elementy, z których składa się człowiek, muszą być uzdrowione, współpracować ze sobą, aby móc cieszyć się pełnią sił. Zgodnie z Tradycyjną Medycyną Chińską nasze narządy kumulują emocje np. wątroba to złość, nerki – lęk, płuca odpowiadają smutkowi. I tutaj także bardzo pomaga refleksologia, a przede wszystkim refleksologia twarzy i głowy, która bardzo wycisza Pacjentów, działa kojąco na układ nerwowy oraz emocje. Pomaga znacząco u Pacjentów cierpiących na bezsenność, różnego rodzaju lęki, nerwice, czy depresję, która jest jedną z najczęstszych chorób występujących w obecnych czasach. Po zabiegu refleksologii twarzy i głowy mamy uczucie spokoju, ładu, jak gdyby nasze myśli i problemy zostały gdzieś dalej, równocześnie uporządkowały się. Każdy kolejny zabieg to krok w budowaniu naszego zdrowia.

Współpraca i „zadania domowe”

Bardzo ważna, a czasami decydująca o efektach zabiegów refleksologii, jest współpraca pacjenta z refleksologiem, jego zaangażowanie i praca własna wykonana w domu. Nasze ciało jest tak fantastyczne, że sami możemy sobie pomóc! Jesteśmy w stanie stymulować odpowiednie punkty na stopach bądź dłoniach i pobudzać do pracy rozregulowane narządy. Taka systematyczna praca, tzw. “zadania domowe”, są wspaniałym uzupełnieniem regularnych zabiegów refleksologii. Dzięki tej umiejętności możemy pomóc sobie między inny podczas bólu głowy i karku, urazów, zatruć, a nawet przy problemach z laktacją.

Komu polecane są zabiegi refleksologii?

Osobom zdrowym zalecamy zabiegi (lub cykl zabiegów) raz na pół roku. To okazja, by nieco „podkręcić” lub po prostu wyciszyć, organizm i jego aktywność. Jednak refleksologia to przede wszystkim bardzo dobre uzupełnienie tradycyjnych terapii i leczenia. Regularne zabiegi sprawiają, że leki przyjmowane przez pacjentów są lepiej przyswajane, a w przypadkach pacjentów onkologicznych, którzy przechodzili chemioterapię, organizm szybciej oczyszcza się ze szkodliwych substancji.

Refleksologia pomaga również w nietypowych przypadkach. Są ludzie, którzy czują się źle, są zmęczeni, odczuwają niepokój czy bóle niewiadomego pochodzenia. Często wyniki ich badań są w normie, a lekarz ani wszelkie lekarstwa, nie są w stanie im pomóc. Wówczas wizyta u refleksologa i zabieg mogą wskazać przyczynę tych niedomagań. Doświadczony refleksolog już w czasie pierwszego zabiegu potrafi przynieść ulgę pacjentowi i odkryć źródło problemów. Jednak, co bardzo istotne, refleksolog nigdy nie diagnozuje pod kątem chorób.

Refleksologia w praktyce

 Refleksologia jest dla każdego, bez względu na wiek czy stan zdrowia. Ząbkującym niemowlętom należy masować  paluszki u stóp. Na początku dosłownie przez minutkę, obserwując reakcję dziecka, czy np. nie zaczyna się pocić, wtedy przestajemy. W przypadku kolek czy niestrawności, masujemy śródstopie i okolice pięty.

Infekcje jesteśmy w stanie załagodzić masując duże palce u stóp. Podobnie pracujemy przy bólach głowy, karku czy przeziębieniu. Kobiety mające problemy z zajściem w ciążę, powinny masować sobie nadgarstki. Są to rejony odpowiedzialne za narządy rozrodcze. Dodatkowo można włączyć pracę na refleksach gruczołów zlokalizowanych na dłoniach, stopach bądź twarzy. Dobrym sposobem jest też rozpracowywanie okolic kolan.

Jakiś czas temu koleżance, która nie jest refleksologiem, udało się zlikwidować ból w karku. Sama pracowała na swoich dłoniach, na bokach i podstawie dużych palców, a instrukcję dostała w formie smsa 🙂 W przypadku bólów chronicznych ulgę czujemy bezpośrednio po zabiegu, lecz ból szybko powraca. Wtedy warto zdecydować się na systematyczne zabiegi i odpowiednie ćwiczenia.

Ciekawy przypadek, to zlikwidowanie bardzo silnego bólu ucha. Pracowałam na palcach stóp i dłoni. Rozpracowałam bolące miejsca i ból minął. Mój pacjent kilka dni później poszedł na kontrolę do laryngologa, który dopatrzył się śladów po zapaleniu ucha, choć wcześniej go nie zdiagnozował.

Wiem, że każdy z doświadczonych refleksologów ma w swojej pracy wiele sukcesów w pracy z osobami cierpiącymi na bardzo poważne choroby i dolegliwości. Ja sama refleksologię poznałam zupełnie przez przypadek, po urazie kostki. Trafiłam do pani refleksolog, która podczas pierwszego zabiegu przekazywała mi informacje o mnie samej, „wyczytując” je ze stopy. Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie i obudziło miłość do tej dyscypliny. Po zabiegu czułam się fantastycznie, pełna sił i energii. Systematycznie wykonywane zabiegi pozwoliły mi wrócić do zdrowia, w następstwie czego mogłam się cieszyć narodzinami drugiej córeczki. W tym czasie zrobiłam kursy refleksologii i zdobywałam praktykę, wykonując zabiegi swoim bliskim, głównie starszej córce, która miała alergię pokarmową i wziewną, a obecnie ma się bardzo dobrze. Zabiegi wykonujemy raz w tygodniu, nie zażywa lekarstw, a  z suplementów pije jedynie olej z czarnuszki.

Z mojego doświadczenia widzę, że praca na stopach na sens. Każdy pacjent to dla mnie nowe doświadczenie i wiedza, pogłębienie mojej fascynacji refleksologią. W tej chwili refleksologia to dla mnie droga do pełni zdrowia, zawód, który jest pasją i pozwala pomagać innym, by odzyskali sprawność i radość życia. W refleksologii cenię także możliwość dzielenia się wiedzą, którą przekazuję moim pacjentom, dzięki czemu mają oni możliwość zadbania o siebie i swoich bliskich każdego dnia.

Poniżej przedstawiam parę przydatnych informacji oraz polecaną literaturę, gdzie znajdziecie m.in. informacje o historii refleksologii, mapy stóp, rąk, techniki prawidłowego wykonywania zabiegu.

Ważne informacje (nie tylko dla pacjentów, ale głównie dla terapeutów):

  • przed pierwszym zabiegiem poinformuj o ewentualnych chorobach a zwłaszcza dotyczy to osób, u których zdiagnozowano lub podejrzewa się zakrzepicę, zapalenie żył, po przeszczepach, ze stopą cukrzycową, które mają grzybice, ostre stany zapalne, ciężkie przewlekłe infekcje, w stanach ostrych wymagających leczenia operacyjnego, bezpośrednio po operacjach, w stanach pourazowych, kobiet w ciąży (zwłaszcza pierwszy trymestr), kobiet w ciąży zagrożonej,
  • w przypadku udaru pracujemy na dużym palcu przeciwnej stopy do miejsca, gdzie wystąpił udar bądź porażenie,
  • nie wykonujemy zabiegu, gdy sami nie czujemy się dobrze, w pełni sił,
  • nie dotykamy chorego miejsca, nie pracujemy za mocno i za długo na refleksie odpowiadającym choremu organowi,
  • zawsze rozpracujemy obie ręce lub obie nogi, lub odpowiadające refleksy na obu rękach bądź/i nogach,
  • gdy wykonujesz zabieg, wykonuj go z czułością, troską.

Literatura:

  1. Lepsze zdrowie z refleksologią rąk i stóp, D.C. Byers.
  2. Refleksologia w praktyce, Holly Tse
  3. Praktyczna refleksologia drogą do zdrowia, tom 1,2, Wanda Budzanowska-Bratko.
  4. Refleksologia, Inge Dougans.
  5. Podręcznik refleksoterapii stóp, Hanne Marquardt.
  6. Facial Reflexology – Self-care manual, Marie-France Muller.

W przypadku pytań pozostaję chętnie do Waszej dyspozycji. Proszę o kontakt mailowy: RefleksologCieszyn@gmail.com

bądź na Facebook

Beata Patrycja KubeczkaDyplomowany Refleksolog Polskiego Instytutu Refleksologii (refleksologia stóp, dłoni i rąk oraz twarzy i głowy), uczestniczka licznych warsztatów i wykładów z zakresu refleksologii, w tym szkoleń u Hanny Marquett. Szczęśliwa Mama dwóch cudownych Córeczek. Żona wspierającego Męża. Zafascynowana refleksologią oraz szeroko pojętym zdrowiem w ujęciu holistycznym. Praktykuje w gabinetach w Cieszynie oraz okolicach (Ustroń, Bielsko-Biała).

Życzymy Wam dużo zdrowia, w zgodzie z naturą !!! 🙂