„Jeśli się dobrze przyjrzysz zobaczysz, że cały świat jest ogrodem”.

Frances Hodgson Burnett

Kilka dni temu moja znajoma powiedziała, że ostatnio czuje się tak zmęczona i zaspana, że ma ochotę zgasić światło i w ogóle się nie nie budzić.  Wiele osób narzeka nie tylko na różnego rodzaju infekcje, ale również kiepskie samopoczucie: obezwładniającą senność, zmęczenie, osłabienie, spadki energii, wzrost apetytu i różnego rodzaju „zachcianki” (przekąski, słodkości, coś kalorycznego). A przecież wiosna kojarzy się z energią, witalnością i przygotowaniem do sezonu letniego. Dlaczego tak się dzieje, że gorzej się czujemy i mamy tendencję do melancholii, a nawet depresji? Czym to można wytłumaczyć? Tak.

Mądrość ajurwedy

Ogromna pomocą w zrozumieniu samej siebie oraz otaczającego mnie świata jest mądrości ajurwedy, która podchodzi do wszystkiego holistycznie. W ajurwedyjskim systemie zdrowia, każdego sezonu mamy do czynienia z inną doshą, czyli zestawem pewnych specyficznych cech i jakości. Opisałam to bardziej szczegółowo w odniesieniu do wszystkich pór roku w książce „Dom pełen miłości. Przepisy na cztery pory roku”. To nam pomaga zrozumieć energię, w jakie się znajdujemy i zamiast z nią walczyć – współpracować z jej mądrością.

Zima rządzona była przez doshę Vata (chłodna, ciemna i wietrzna). Gdy słońce świeci silniej i utrzymuje się dłużej na nieboskłonie, odwilż zwiastuje początek sezonu, którym rządzi  dosha Kapha. Sezon Kapha zaczyna się w marcu, a kończy się na przełomie maja i czerwca, a nawet w czerwcu, kiedy robi się gorąco (wówczas zaczyna się czas doshy Pitta).

We wczesnym sezonie Kapha świat powoli wychodzi z hibernacji. Pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty, a radosny śpiew ptaków sygnalizuje, że rozpoczął się sezon godowy. Drzewa kwitną i uwalniają pyłek, zanim liście się rozwiną. Gdy budzi się roślinność, ludzie podatni na alergie mogą odczuwać skutki Kapha w układzie oddechowym.

Czym charakteryzuje się dosha Kapha?

Jest ociężała, senna i powolna. Potrzebuje ruchu i lekkości.

W tym okresie nasilają się choroby związane z doszą Kapha, czyli wszelkiego rodzaju infekcje, alergie, astma, przeziębienia, grypy, zapalenia płuc i oskrzeli. Słowo „kaszel” ma związek z sanskryckim słowem Kapha. Główna lokalizacja Kapha w ciele znajduje się właśnie w oskrzelach. Kiedy dosha Kapha ulega pogorszeniu, zwiększa się wydzielanie śluzu, co prowadzi do przeziębienia i problemów z zatokami, płucami i oddychaniem.

Tak jak rok jest podzielony na okresy i zarządzające nimi doshe, ​​tak dzienny cykl dobowy ma również swoje podziały na doshe Vata, Pitta i KaphaPora dnia Kapha obejmuje czas między godziną  6:00 a 10:00 zarówno rano, jak i wieczorem. Trawienie jest wtedy słabsze, zwłaszcza w sezonie, którym rządzi Kapha. Dlatego najlepiej jest zjeść największy posiłek dnia w porze obiadu, kiedy trawienie jest w szczytowym momencie, a nie ciężkie śniadania czy kolacje.

Dzieciństwo jest czasem życia rządzonym przez doshę Kapha. Lekarze ajurwedy zaobserwowali, że w czasie, którym rządzi Kapha (a więc wiosna), wyjątkowo często dokuczają dzieciom katary, przeziębienia, grypy oraz infekcje uszu. Lekarze zalecają dietę, która uspokaja (równoważy) doshę Kapha – jest to smak gorzki, ostry i potrawy „ściągające”. W naszej nowoczesnej cywilizacji częściej dominuje smak słodki, kwaśny i słony, które bardziej odpowiadają sezonowi doshy Vata (zima), który już się skończył.

Lekarze ajurwedy  podczas wiosny zalecają wyeliminowanie takich potraw jak:

jogurty, sery (nabiał krowi uważany jest za wybitnie śluzotwórczy, co sprzyja w powstawaniu infekcji takich jak katar, anginy, zapalenie uszu, przerost migdałków, mokry kaszel), masło orzechowe, banany, potrawy zimne (w tym lody), tłuste, ciężkie, smażone (zwłaszcza na głębokim tłuszczu). Lekarze ajurwedy zauważyli, że wprowadzenie w diecie tego typu ograniczeń w menu zmniejsza u dzieci ryzyko pojawienia się infekcji aż o 50%!

Powinni wiedzieć o tym wszyscy rodzice. Ja w ubiegły weekend, podczas spaceru widziałam wiele osób rozebranych, z lodami jedzonymi na wietrze przez całe rodziny. Tym czasem sezon Kapha jest ogromnym wyzwaniem dla organizmu. W ciągu dnia może być ciepło, ale jednocześnie wieją zimne wiatry, a w nocy temperatura spada czasem nawet poniżej zera. Różnice temperatur są ogromne, w ciągu doby sięgają czasem nawet 20C. To są ogromne wyzwania dla zdezorientowanych organizmów, które stają się wtedy wyjątkowo osłabione, wrażliwe, przemęczone i wymagają z naszej strony troski. Ajurweda zaleca, aby w tym sezonie nie dopuścić do wychłodzenia organizmu i zwracać szczególną uwagę na odpowiedni, ciepły ubiór. 17C latem, to zupełnie inne 17C niż wiosną, kiedy ziemia jest jeszcze wychłodzona, a powietrze rześkie i surowe.

Oto kilka praktycznych wskazówek, jak zadbać o siebie wiosną:

Zadbaj o dobry sen.

Zmiana pory roku, temperatury i czasu jest ogromnym obciążeniem dla całego organizmu. Warto zapewnić mu wypoczynek i regenerację. Ważna jest większa ilość snu. W czasie Kaphy warto jest budzić się przed godziną 6:00 rano (wtedy zgodnie z rytmem dnia zaczyna się czas Kaphy), ale kłaść się spać wcześniej niż zwykle. Dwa lub trzy razy w tygodniu dobrze jest położyć się spać już o godzinie 21:00, aby organizm wypoczął i nabrał sił. Zwróć uwagę, aby sypialnia była dobrze wywietrzona – ważna jest odpowiednia ilość świeżego powietrza. Szeroko o dobrym i zdrowym śnie pisałam tutaj.

Odpowiednie posiłki w odpowiednich porach.

Upewnij się, że ciepły obiad jest Twoim głównym posiłkiem w ciągu dnia. Nie zmuszaj swojego ciała do trawienia dużego posiłku podczas powolnych i ciężkich okresów Kaphy, takich jak wczesny poranek (6:00 – 10:00) lub wieczór (18:00 – 22:00).

Jedzenie powinno być ciepłe, ugotowane, a nie tylko surowe. Zadbaj o pożywne, odżywcze zupy oraz intensywne, warzywne buliony oraz wszelkie kasze (z mojego doświadczenia szczególnie  polecam w tym okresie spożywanie kaszy jaglanej – sporo przepisów na potrawy z kaszy jaglanej znajduje się w moich książkach). Często jadaj kiszonki, które zapewniają zdrową florę bakteryjną. Jest ona bardzo potrzebna do walki ze wszelkimi patogenami! Polecam mój słynny Zakwas z burków 🙂

Zrób rozgrzewającą marynatę imbirową i zjadaj ją około 10 minut przed posiłkiem:

  • pokrój świeży korzeń imbiru na małe kawałki
  • dodaj maleńką szczyptę soli himalajskiej (możesz zrobić bez soli jeśli masz wysokie ciśnienie)
  • dodaj trochę świeżego soku z cytryny
  • całość wymieszaj

Taka marynata wzmocni organizm i zapewni dobre trawienie.

Wspierająca kurkuma

O tej porze roku jedzenie może być bardziej pikantne i dobrze jest dodać gorzki i ściągający smak. Idealnie do tego nadaje się kurkuma, o której w moich książkach i na blogu piszę od wielu lat ( na przykład w książce „Smak ZDROWIA).

Idealne są również gotowane zielone warzywa liściaste (na przykład jarmuż), oraz rośliny strączkowe (ściągające). Surowy miód pomaga zrównoważyć Kapha, ale gotowany lub podgrzewany miód jest uważany w systemie ajurwedyjskim za szakdliwy.

Dodawaj do swoich potraw imbir i kurkumę, jedz nasz Polski chrzan, pij napary ziołowe, odżywcze herbaty i oczywiście Złote mleko, które wspaniale rewitalizuje organizm!  Kiedy masz ochotę na coś słodkiego sięgnij po moje Kulki młodości (więcej zdrowych przepisów znajdziesz w moich książkach „Dom pełen miłości. Przepisy na cztery pory roku”,  „Smak zdrowia”, „Smak życia”, „Smak wiecznej młodości”.

Nie zmuszaj teraz dziecka do jedzenia dużego śniadania – zamiast tego upewnij się, że obiad jest ciepły, odżywczy, rozgrzewający. Jeśli rano dziecko nie ma apetytu, to na śniadanie mogą być gotowane lub pieczone jabłka z goździkami lub rozgrzewający napój na przykład z mleka roślinnego (imbir jest świetnym dodatkiem). Upewnij się jednak, że dziecko zjada porządny, ciepły, odżywczy, sycący obiad, bo o tej porze roku jest bardzo ważnym posiłkiem.

Zadbaj o odpowiedni ruch, nawet jeśli się nie chce….

Wiosna to dobry czas, aby odświeżyć treningi. Czas Kaphy przynosi nam ociężałość, apatię i niechęć, aby podnieść się z kanapy, ale początkowy opór z każdym kolejnym ruchem zamieni się w radość i dawkę nowej, świeżej energii! Oddychaj, stosuj pranajamy (techniki oddechowe), moje ulubione 9 Oczyszczających Oddechów, a jeśli nie masz czasu na jogę, to może 5 Rytuałów Tybetańskich? Wybierz się na spacer. Jeśli możesz, to z  pracy wróć do domu piechotą. I pamiętaj, że najwspanialszy czas na poranny trening ( moja idealna trójca to joga, mantra, medytacja) jest rano – aby naładować akumulatory na cały dzień mocą, siłą i pozytywną energią!

Oczyszczanie organizmu bez obciążenia

Jest teraz jak najbardziej wskazane. Mądre oczyszczanie nie musi oznaczać głodówki czy spożywania wyłącznie surowych czy wychładzających pokarmów, które są dla zmęczonego wiosennym przesileniem organizmu zbyt dużym wyzwaniem.  Bardzo szeroko o wiosennym przesileniu, oczyszczeniu i naturalnym wzmocnieniu organizmu  pisałam tutaj.

Dbaj o dobry nastrój – to jest w Twoich rękach!

Uważa się, że czas Kaphy może być związany z pojawianiem się spadków nastroju, melancholii, a nawet skłonnością do depresji. Umiejętność zarządzania naszymi emocjami i nastrojami jest jednym z najbardziej istotnych elementów naszego dobrostanu i jakości naszego życia. tego można i należy się nauczyć, celowo i świadomie. Pisałam o tym szeroko na mojej najnowszej książce pt. „Twoja wewnętrzna moc”.

Jeśli mam podać metodę błyskawiczną, to jest następująca: czujesz się apatyczna, to koniecznie wybierz się na spacer, zapewnij sobie odpowiednią ilość ruchu i świeżego powietrza. Oddychaj. Dotleniaj się. Dotlenione komórki naszych organizmów to witalność, energia, odporność, zdrowie oraz MŁODOŚĆ. Idealnym rozwiązaniem jest również joga, która niesamowicie dotlenia organizm, tworzy elastyczność ciała i kręgosłupa i  jest naukowo uznanym remedium na stany depresyjne oraz leczenie wszelkich traum. Wiosna jest nowym początkiem – jeśli jeszcze nie ćwiczysz, to być może jest to idealny czas, aby zacząć?

Jeśli spadki nastroju stają się szczególnie dotkliwe, polecam wypróbowanie homeopatii, która jest bardzo skuteczna i bezpieczna, nie ma skutków ubocznych i nie uzależnia. Gdy zbierałam materiały naukowe do książki „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości” trafiłam na niezwykle ciekawe badanie, które udowadnia, że homeopatia jest bardzo skuteczna w przypadku problemów z nastrojami (link do tego badania dostępny jest TUTAJ). Niezależnie od wieku, może być dla nas wsparciem podczas napadów lęków, niepokój, problemy ze snem, a nawet w przypadku depresji. Takim skutecznym preparatem jest na przykład:

Sepia officinalis

  • działa na ośrodkowy układ nerwowy i układ neuroendokrynny, a więc szeroko rozumiany  stres
  • wspiera nas, gdy odczuwamy obojętność, apatię, zniechęcenie (na przykład wobec pracy lu najbliższego otoczenia)
  • niweluje napady płaczu lub potrzebę izolacji
  • wspiera, gdy odczuwamy nadmierną drażliwość, porywczość lub złość
  • niweluje uczucie rozczarowania, smutku, różnego rodzaju rozterki emocjonalne
  • dla kobie to porodzie: okres poporodowy, uczucie „pustki”
  • polecana dla kobiet w czasie menopauzy

Aromaterapia

Szybko i skutecznie na poprawę nastroju wpływa aromaterapia. Pisałam o tym szerzej w mojej książce „Smak szczęścia” oraz „Menopauza. Podróż do esencji kobiecości”. Zmysł węchu jest bezpośrednio połączony z naszym mózgiem  – zapach szybko wpływa na nasze samopoczucie. Poprawiające nastój armaty to na przykład naturalny olejek pomarańczy, cytronella (działa antydepresyjnie) czy trawa cytrynowa. Na wyciszenie i uspokojenie (na przykład przed snem) wspaniale działa naturalny olejek z lawendy.

Świadome wybieraj dobro – dla własnego dobra….

Sposób naszego myślenia wpływa na nasze samopoczucie emocjonalne i zdrowie fizyczne. Często o tym piszę, również o afirmacjach. Zwracaj uwagę na to kim się otaczasz, co czytasz, czego słuchasz, co oglądasz, gdzie koncentrujesz swoją uwagę. Nie porównuj się do nikogo, nie oceniaj bliźnich, nie mów źle o innych ludziach, ponieważ to przynosi ciężką, mętną, gęstą i obciążającą energię głównie dla Ciebie!

Unikaj pesymistycznych myśli i negatywnych słów – zamiast tego WYBIERAJ myśli pełne wiary i zaufania. 1 kwietnia 2022 rok, podczas nowiu księżyca zaczyna się nowy rok astrologiczny (zgodnie z kalendarzem księżycowym, gdzie to właśnie NÓW księżyca wyznacza nowy początek) – to idealny czas, aby zrobić Mapę Marzeń! Jak ją wykonać? Pisałam o tym szeroko w mojej książce „Pełnia życia” oraz „Twój dobry rok” – dobry rok zaczynasz od swojego nastawienia. To pomaga pokonać nawet największe wyzwania, jakie przynosi życie.

Bądź dla siebie dobra, czuła, wyrozumiała i troskliwa. Myśl optymistycznie (możesz korzystać z kart AFIRMACYJNYCH) – wybór Twoich myśli zależy tylko i wyłącznie od CIEBIE. Podaruj sobie czas wolny od mediów i informacji, aby uspokoić się, oczyścić i być prawdziwie w TU i Teraz, które podarował Ci kochający Stwórca.

Obserwuj przyrodę i wczuj się w jej rytm. Niech Cię prowadzi Twoje serce…..

Życzę Wam pięknej, zdrowej i radosnej wiosny!!!! 🙂

Z miłością,

Agnieszka

Więcej zdrowych porad oraz lekkich i prostych przepisów na cztery pory roku znajdziesz w mojej  książce pt. „DOM pełen miłości”.

Moje książki „Smak zdrowia”, „Smak szczęścia”, „Smak życia” i „Smak miłości” w 2019 roku zostały docenione specjalną nagrodą „Herbapol Esencja Natury” w kategorii „Natura i smak”.

Więcej informacji na temat technik uważności, spokoju i mocy znajdziesz w moich książkach, na przykład „Twoja wewnętrzna moc – jak żyć dobrze w niespokojnych czasach”, „Dobrostan”, „Miłość. Ścieżki do wolności”, „Pełnia życia”, „Słowa mocy”. czy „Rozmaryn i róże”.

Dostępne są również AUDIOBOOKI moich książek oraz wyjątkowe karty afirmacyjne „Dobrostan”.

Zapraszam na moje cykliczne webinary „Moc świadomości”, które w 20022 zostały nagrodzone specjalną złotą statuetką myVOD dla najlepszych webinarów.

Moja najnowsza książka „Ścieżki duszy. Astrologia dla zrozumienia siebie i swoich bliskich” jest już dostępna w przedsprzedaży! ?