Najlepsza pozycja do spania oraz relaksacja ułatwiająca odprężenie i zasypianie.

Jakiś czas temu obudziłam się rano z dziwną zmarszczką na twarzy, która nie chciała zniknąć przez cały dzień. „To dlatego, że spałaś na boku” – powiedziała mi koleżanka, którą tego dnia spotkałam. „Powinnaś spać na plecach. Od spania na boku robią się zmarszczki”.

Trochę mnie zmroziło, bo nigdy wcześniej nie wiązałam pozycji snu z pojawianiem się zmarszczek. Skupiałam się raczej na regeneracji, odprężeniu i nabraniu energii na cały dzień. Miewałam również tak intensywne i przełomowe momenty w życiu, że podczas snu przychodziły do mnie odpowiedzi na ważne pytania, metafory, które okazywały się kluczem w wyborze drogi życiowej. Gdy pojawiła się na świecie Helenka, sen generalnie stał się dla mnie dobrem najwyższej wagi, a jego rangę NAPRAWDĘ zrozumiałam i doceniłam. Na temat snu napisałam również duży artykuł w tym miejscu.

Ale te zmarszczki…?

Moja koleżanka patrzyła natomiast na mnie jak na przybysza z innej planety. Jak może kobieta, modelka, ikona piękna, nie zastanawiać się nad tak istotnymi sprawami jak zmarszczki… No cóż, taka jestem. Zastanawiam się bardziej nad rozwojem wewnętrznym… Może przesadzam…?

Zaczęłam się przyglądać moim pozycjom podczas snu i faktycznie, jest w tym wiele racji – wygniatam się. 🙂 Ale spanie w innych pozycjach powoduje u mnie bóle pleców i szyi… Człowiek jest tak zmęczony (ja człowiek :)), że potrzeba snu staje się ważniejsza niż sprawy estetyki.

Moja głowa zaczęła już jednak analizowanie i zastanawianie się, czy istnieje coś takiego jak najlepsza pozycja dla spania dla istoty jaką jest człowiek. Na placach? Na boku? Na brzuchu?

Gdy zaczęłam dociekać okazało się, że specjaliści spierają się co do tego, czy lepsze jest spanie na plecach czy spanie na boku. W obu sytuacjach istnieją za i przeciw. Zdecydowanie i jednogłośnie skrytykowana natomiast została pozycja na brzuchu, jako absolutnie niezdrowa. Zaraz opiszę Wam dlaczego.

Co na temat snu mówią lekarze?

Pisałam już o tym, jak ważna jest długość i jakość snu dla naszego zdrowia i… dla naszego wyglądu. Zbyt krótki (poniżej 6 godzin) i zbyt długi sen (powyżej 8 godzin) są dla nas niezdrowe i mogą stać się przyczyną min. otyłości, chorób serca czy cukrzycy. Pozycja snu ma natomiast ogromny wpływ na chrapanie, pojawianie się zgagi czy problemów z trawieniem, a nawet na… zmarszczki. Niestety.

Spanie na plecach

Wielu lekarzy jest zdania, że właśnie taka pozycja jest dla nas najlepsza. Zasypianie w pozycji Savasana (którą znamy z relaksacji w jodze) jest ich zdaniem dobrodziejstwem dla zdrowia kręgosłupa i karku, ponieważ leżymy prosto, ciało może się zrelaksować i nie występują żadne przykurcze. Tu przez niektórych lekarzy zalecane są różne specjalne materace, które wypełniają luki (odcinek lędźwiowy, przestrzeń pod kolanami, kark), aby wspierały kręgosłup. Niektórzy twierdzą, ze idealne jest spanie bez poduszki, inni zalecają niskie i twarde poduszki wspierające kark. Lekarze podkreślają jednak jednogłośnie, że używanie zbyt wielu poduszek (spanie z głową uniesioną do góry) jest bardzo niezdrowe, ponieważ utrudnia oddychanie. A to prowadzi do niedotlenienia, problemów z sercem, gardłem, niedotlenieniem mózgu itd.

Pozycja na plecach jest dla nas zalecana jako najlepsza ze względu na wspomniane wcześniej, nieszczęsne zmarszczki…

Wadą spania na placach jest chrapanie i bezdech senny. Dla dzieci bywa to naprawdę szalenie niebezpieczne, dlatego młode mamy podczas snu przewracają swoje maleństwa na boczek. Jednak bezdech senny nie jest też dobry dla osób dorosłych. Jak ów bezdech powstaje? Łatwo to wytłumaczyć – gdy śpimy na plecach, grawitacja zmusza podstawę języka, aby zwinął się i opadł w dół, co zdecydowanie utrudnia oddychanie i powoduje chrapanie. Jeśli Wasz partner pochrapuje, czasem wystarczy przewrócić go tylko na bok.

Spanie na boku

Badania wykazują, że zdecydowana większość osób śpi na boku. Witam w klubie. 🙂

Lekarze zachęcają do spania na lewym boku kobiety w czasie ciąży, ponieważ pozycja to poprawia krążenie w sercu, co przynosi korzyści zarówno dla mamy jaki i dla dziecka. Spanie na boku w czasie ciąży zalecane jest również ze względu na plecy mamy, ponieważ leżenie na wznak wywiera zbyt dużą presję w odcinku lędźwiowym (co może prowadzić nawet do omdlenia) i ze względu na żołądek (mdłości itd.).

Spanie na lewym boku może też podobno nie tylko złagodzić, ale nawet (w przypadku wielu osób) zupełnie zlikwidować zgagę i ułatwiać zasypianie w razie takich trudności.

Niektórzy lekarze twierdzą jednak, że spanie na lewym boku może wywrzeć nacisk na żołądek i płuca, i oni zalecają spanie na prawym boku, aby te organy odciążyć.

W książce o medycynie chińskiej wyczytałam, że Ge Hong (sławny medyk taoistyczny żyjący ok. III wieku n.e.) zalecał zasypianie w „pozycji sarny” (sarny i jelenie zasypiają właśnie tak ułożone). Jak to zrobić? Prawe ramię zegnij w łokciu, żeby dłoń znalazła się przy twarzy, lewe ramię ułóż wzdłuż ciała tak, by przedramię wpierało się na biodrze. Dłoń powinna lekko opadać. Prawa noga naturalnie wyprostowana, lewa zaś zgięta w kolenie leży na wysokości uda. Uważał, że ta pozycja najlepiej służy zasypaniu i jest najzdrowsza.

Ewidentną wadą spania na boku jest niestety powstawanie zmarszczek, o których mówiła moje koleżanka… 🙂

Spanie na brzuchu

Sen na brzuchu jest powszechnie uważany za pozycję najgorszą. Spłaszcza naturalną krzywiznę kręgosłupa, co może prowadzić nie tylko do bólów, ale nawet do zwyrodnień. Spanie z głową skręconą, zwróconą w bok zagraża również kręgom szyi. Obciążone są również wszystkie organy wewnętrzne. Płuca nie są w stanie prawidłowo, głęboko i swobodnie oddychać. A to pociąga za sobą konsekwencje dla całego organizmu.

Naturalne metody na problemy ze snem

Tak więc nie udało mi się znaleźć idealnej pozycji do spania, niestety. Każda ma jakieś wady i zalety. Wygląda na to, że idealne by było wyjście poza stan grawitacji i lewitowanie. 🙂 Cóż, na razie nie jesteśmy w stanie tego zrobić i musimy wybierać pomiędzy wygodą, a zmarszczkami.

Na pocieszenie dzisiaj zaproponuję Wam wspaniałą, prostą pranayamę (technikę oddechową), która ułatwia zasypianie oraz świetną relaksację – medytację prowadzoną, która zdecydowanie odpręża i ułatwia zasypianie.

Pranayama ułatwiająca zasypianie

Metody tej nauczyła Iwona, mnie moja cudowna nauczycielka jogi. Pranayama ta jest bardzo prosta i nie wymaga żadnych umiejętności ani przygotowania. Wystarczy położyć się wygodnie na PRAWYM boku i zatkać palcem (czyli przycisnąć nozdrze) PRAWĄ dziurkę nosa. Wykonuj długie, spokojne oddechy przez LEWE nozdrze. Dotleniamy wtedy lewą półkulę mózgu, co zdecydowanie wpływa na uspokojenie, relaksację i ułatwia zasypianie.

Drugim, świetnym sposobem jest medytacja prowadzona, o nazwie Joga Nidra. Jej celem jest głęboka relaksacja, która wykonywana przed snem dla wielu osób jest świetną metodą na problemy z zasypianiem. Jej bezpłatna wersja w języku angielskim dostępna jest np. tutaj:

Życzę Wam cudownego, spokojnego, zdrowego i wygodnego snu. Świeże i wypoczęte będziemy świetliste i piękne – nawet ze zmarszczkami!!! 🙂

Pozdrawiam Was najcieplej!

Aga