Niedawno mój mąż opowiedział mi taki dowcip, który widział gdzieś w Internecie:

Siedzi w autobusie facet, a za nim jego Anioł Stróż.
Mężczyzna myśli sobie: „Moja żona to zołza, przyjaciele to świnie, mój szef to idiota. Całe moje życie jest do d..py”.

Anioł Stróż zapisuje to wszystko skrupulatnie i myśli sobie: „Dziwne te życzenia, ale cóż, muszę je spełnić – przecież od tego jestem…”.

Genialne! 🙂

Dlaczego? Ponieważ każda nasza myśl jest energią, która tworzy naszą rzeczywistość. Nauczał tego już Budda, a współcześnie potwierdza to fizyka kwantowa. Każdy z nas marzy o szczęściu na przyszłość. Oczywiście, że dla każdego z nas jest ono czymś innym, indywidualnym, w zależności od życiowych doświadczeń. Często pojęcie szczęścia budowane jest jako kontrapunkt dla nieszczęść, których smak dane było nam poznać. A ja dzisiaj chciałaby podpowiedzieć jak być szczęśliwym 🙂

Istnieją uniwersalne zasady szczęścia, które są idealne dla istoty, jaką jest człowiek. Na podstawie naszych głównych czakr (kanałów energetycznych) skonstruowano taki szybki przewodnik po szczęściu:

 1. Mniej myśl – więcej CZUJ
 2. Mniej grymasów – więcej UŚMIECHU
 3. Mniej mów – więcej SŁUCHAJ
 4. Mniej oceniaj – więcej AKCEPTUJ
 5. Mniej się przyglądaj – więcej DZIAŁAJ i DAWAJ
 6. Mniej narzekaj – więcej DOCENIAJ
 7. Mniej strachu – Więcej MIŁOŚCI

Również coraz więcej psychologów koncentruje się nie na ludzkim nieszczęściu, ale usiłuje zgłębić tajemnicę szczęścia. Sonja Lyubomirsky, profesor psychologii z Uniwersytetu w Kalifornii, która przez wiele lat prowadziła badania nad szczęściem człowieka doszła do wniosku, że absolutnie każdy z nas może stać się osobą szczęśliwą. Porównując ludzi nieszczęśliwych i szczęśliwych oceniła, że drogą do szczęścia jest odpowiednie myślenie oraz działanie.

„Moje badania zidentyfikowały 12 kroków, które prowadzą do poczucia szczęścia. Być może brzmią one banalnie, ale ich skuteczność została naukowo udowodniona”.

 1. wyrażaj wdzięczność i pielęgnuj w sobie optymizm
 2. wyobrażaj sobie przyszłość, w której wszystko się okazało szczęśliwe i pomyślne, tak jak sobie tego życzysz, a następnie zapisz to
 3. nie przywiązuj zbyt wiele uwagi do tego, co robią inni
 4. praktykuj akty dobroci – więcej niż normalnie jesteś do tego przyzwyczajony
 5. znajduj czas dla rodziny i przyjaciół
 6. zapisuj swoje uczucia, gdy czujesz się zdenerwowany, nabieraj do nich dystansu i na spokojnie wybieraj sposoby radzenia sobie z przeciwieństwami
 7. zrozum, że trudne wydarzenia są okazją do rozwoju i czynią nas silniejszymi
 8. naucz się przebaczać
 9. zanurz się w konstruktywnym działaniu i bądź otwartym na nowe radości
 10. delektuj się życiem – doceniaj proste przyjemności (w TU i TERAZ)
 11. praktykuj religię i duchowość
 12. ćwicz – ruszaj się!

I ogólny wniosek z tych badań: na swoje szczęście trzeba sobie zapracować, tak jak na wszystko inne, co jest w życiu cenne i ważne ☺

Psychologowie zgodnie więc podkreślają, że nasze poczucie szczęścia jest w naszych rękach. Metodą jest wybór odpowiednich myśli, nastawienia i działania.

1) Pozytywne nastawienie/ optymizm

Wygląda na to, że jest kluczem do szczęścia! Podkreślają to naukowcy i przewodnicy duchowi.
Zostało już naukowo udowodnione, że osoby, które myślą pozytywnie są przez otoczenie odbierane jako bardziej atrakcyjne. Z fizjologicznego punku widzenia cieszą się również lepszym zdrowiem: lepiej śpią, mają niższe ciśnienie, rzadziej chorują i rzadziej odczuwają też fizyczny ból. Mają większą odporność.
Psychologowie radzą, aby nigdy niczego nie uogólniać np. „ludzie są okropni”, „faceci to dranie”, „ta praca nigdy się nie skończy”, „czeka nas ciężki rok”, „nie dotrzymuję swoich postanowień”, „nie mam silnej woli” – to wszystko są samospełniające się przepowiednie!
Pozytywne myślenie powoduje „spiralę pozytywności” (z negatywnością jest dokładnie tak samo…). W każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji można znaleźć coś pozytywnego – w przypadku życiowych wyzwań potrzebne jest jednak szersze, elastyczne myślenie. Dobra wiadomość jest taka, że można się go nauczyć! ☺

2) Odwaga i pasja życia

Badania pokazują, że ludzie częściej żałują tego, czego w życiu NIE zrobili. Żałują swojego tchórzostwa albo… lenistwa! Z tych dwóch powodów (strach, lenistwo) ludzie często wybierają bezczynność. W ten sposób życie ucieka im przez palce… Drogą do szczęścia jest więc wiara i odwaga działania, podążanie za głosem serca!

3) Medytacja

Naukowcy są absolutnie zgodni co do tego, że medytacja wprowadza wymierna zmiany psychofizyczne i prowadzi do lepszego zdrowia. Jest idealną odpowiedzią na stresy codzienności. Ceniony psycholog i autor książek Daniel Goleman (który od wielu lat bada ludzkie szczęście) uważa medytację ze jedno z głównych narzędzi prowadzących do poczucia szczęścia: „ zostało naukowo udowodnione, że medytacja pomaga nam lepiej zarządzać naszymi reakcjami na stres. Dzięki niej szybciej i skuteczniej odnajdujemy spokój po wszelkich niepokojących zdarzeniach. W moim przekonaniu jest to klucz do szczęścia. Wiele z moich eksperymentów przeprowadzano na grupach ludzi pracujących w branżach o ogromnym ryzyku stresu – gdy poznawali proste metody medytacji, które praktykowali przez osiem miesięcy, czuli się szczęśliwsi, odzyskiwali spokój i radość życia. Niedawno spędziłem wieczór z Yongey Mindziur Rinpocze, tybetańskim lamą nazwanym „najszczęśliwszym człowiekiem na świecie „. Obserwując jego zachowanie, zauważyłem, jak szybko odnajduje w sobie spokój, a jest to jeden z naukowych sposobów mierzenia szczęśliwego temperamentu”.

4) Bądź dla siebie dobry

Sposób, w jaki odnosimy się do siebie (uprzejmie czy krytycznie) ma zasadniczy wpływ na nasze samopoczucie, zadowolenie i zdolność do radzenia sobie z niepowodzeniami. Osoby nastawione do siebie krytycznie cierpią – nie tylko wewnętrznie, ale również fizycznie.

5) Konstruktywnie używaj pesymizmu

Jeżeli czegoś się obawiasz, to zwyczajnie przyjrzyj się temu, zrób spis słabych stron, a następnie w sposób odpowiedzialny i optymistyczny poszukaj rozwiązania tych sytuacji. Niech pesymizm nie odbiera Ci siły, ale zabezpieczy tyły – przed wszelkimi niepowodzeniami. Koncentruj się jednak nie na problemie, ale na pozytywnym rozwiązaniu!

6) Znajdź swoje powołanie

Rób to, co kochasz. Dawaj z siebie to, co najlepsze. Działaj na rzecz poprawy życia innych ludzi – to uszczęśliwi Ciebie! ☺ Każdy z nas potrzebuje miłości, pracy, która daje satysfakcję, a także poczucia połączenia z czymś większym. Szczęście jest naszym naturalnym prawem. I jest na wyciągnięcie ręki…

Wczoraj z Helenką przyklejałyśmy te motyle na kuchennym zlewie (na zdjęciu). Światło słońca świecące poprzez ich skrzydła malowało magiczne wzory. A my czułyśmy się szczęśliwe – tą chwilą. Bo szczęście to właśnie chwile – jedna za drugą. Dzisiaj zauważyłam, że w słowo „SZczęściE” wpisane jest słowo „części” – każda chwila, część naszego życia, jedna za drugą, układa się jak puzzle. Suma tych chwil naszego życia składa się w nasze szczęście…

„Ten, kto jest szczęśliwy, będzie także uszczęśliwiał innych” pisał Mark Twain. Miał rację! ☺

Życzę Wam szczęścia, szczęścia i jeszcze raz szczęścia!!!

Z miłością!
Agnieszka