Jak zmienić codzienne nawyki, by dłużej żyć i cieszyć się zdrowiem.

Jak podaje GUS, przeciętna długość życia Polaków od dwóch lat skraca się. Przeciętna długość życia mężczyzn to 73,8 lat, natomiast kobiet 81,7 lat. Mówi się o „nadumieralności” mężczyzn i zwraca się uwagę na bardzo dużą dysproporcję pomiędzy długością życia kobiet i mężczyzn. Co jest tego główną przyczyną? Styl życia. Szeroko pojęty styl życia. Co w chodzi w jego skład? O tym jest książka, którą dzisiaj chciałam Wam polecić.

Codzienne nawyki i styl życia

Autor książki , doktor Rangan Chatterjee to brytyjski lekarz, autor, prezenter telewizyjny i podcaster. Najbardziej znany jest ze swojego programu telewizyjnego „Doctor in the House” oraz z tego, że jest lekarzem rezydentem BBC One’s Breakfast Show. Regularnie występuje również BBC Radio.

Na podstawie 20 lat praktyki medycznej uznał, że 4 podstawowe filary zdrowego życia to:

  • dieta
  • relaks
  • ruch
  • sen

Polecam tę właśnie książkę, ponieważ pod jej treścią w 100% mogę sama się podpisać. Zmieniając te 4 aspekty mojego życia (plus dodatkowo odpowiedni sposób myślenia – który opisuję w moich książkach i na tym blogu) osiągnęłam stan zdrowia, energii, witalności i zadowolenia z życia, którego nigdy wcześniej nie doświadczyłam.

Doktor Chatarjee podchodzi do pacjentów całościowo, czyli holistycznie, a jedynie takie podejście daje gwarancję nie tylko „zaleczenia” choroby, ale dotarcia do jej przyczyny i prawdziwe wyleczenie.

We wstępnie do książki dr Chatarjee pisze:

Pracowałem już kilka lat jako lekarz rodzinny, kiedy dotarło do mnie, że prawdopodobnie tylko co piąty pacjent przekraczający próg mojego gabinetu opuszcza go z nadzieją na trwałą poprawę zdrowia. Owszem, zawsze mogłem przepisać lek tłumiący symptomy danej dolegliwości, ale często nie potrafiłem dotrzeć do rzeczywistego źródła problemów, z którymi się do mnie zgłaszano. Bierze się to stąd, że zarówno lekarze, jak i pacjenci często zapominają, że ludzki organizm jest systemem naczyń połączonych.

Gdy do lekarza przychodzi pacjent cierpiący na depresję, to według podręcznikowej wiedzy mamy do czynienia z problemem psychicznym będącym skutkiem zaburzenia równowagi chemicznej w mózgu. W takiej sytuacji lekarz prawie na pewno przepisze chorej osobie antydepresanty. Ja tymczasem przekonałem się, że tak depresja, jak i wiele innych chorób może być skutkiem niewłaściwej diety, wysokiego poziomu stresu, braku aktywności fizycznej lub – co najbardziej prawdopodobne – kombinacji tych trzech czynników.

Podobnie z egzemą: podręcznik powie nam, że trzeba przepisać krem sterydowy, by wyleczyć stan zapalny, ale problemy skórne to tylko zewnętrzny objaw. Zapominamy, że mogą one mieć bardzo wiele przyczyn, by wspomnieć choćby o adaktywności układu immunologicznego, która bywa z kolei następstwem nietolerancji pewnych produktów spożywczych, nieprawidłowej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, a nawet wysokiego poziomu stresu. Czy w pierwszym rzędzie nie powinniśmy zająć się właśnie tymi problemami, by w efekcie pozbyć się egzemy raz na zawsze?”

Ogromnie mnie cieszy, że to, co lekarze ajurwedy wiedzą od tysięcy lat, teraz jest uznane i coraz częściej praktykowane przez lekarzy medycyny alopatycznej na świecie. Jestem przekonana, że właśnie tak będzie wyglądała medycyna przyszłość – wrócimy do dbałości o szeroko pojęty dobrostan i pełne zdrowie istoty ludzkiej. Ale ponieważ w naszym kraju jest jeszcze niewielu lekarzy myślących w taki sposób (na pewno tacy są – serdecznie Was pozdrawiam!), to musimy pamiętać, że nasze zdrowie jest w naszych rękach! Niektórzy mądrzy lekarze, którzy naprawdę pragną pomóc swoim pacjentom narzekają, że większość pacjentów nie chce słyszeć dobrych rad – wolą dostać szybko działającą tabletkę, niż cokolwiek zmienić w swoich nawykach żywieniowych i stylu życia…. Tym czasem to my sami, naszymi codziennymi wyborami tworzymy nasze zdrowie lub choroby…

 

Jak pomóc sobie i swojemu partnerowi?

Uczestniczki moich warsztatów bardzo często narzekają, że spotykają się z ogromnym opórem i brakiem gotowości na zdrowe przemiany ze strony swoich partnerów, mężów czy synów, którzy trwają w swoich fatalnych nawykach nawykach żywieniowych i niezdrowym stylu życia. Ta książka może okazać się wielkim wsparciem i pomocą – mężczyźni są zwykle bardziej otwarci na wiedzę, przekazywaną przez innego, zdrowego mężczyznę, w dodatku lekarza, który posiada po swojej stronie twarde dowody i argumenty. My, kobiety, jesteśmy bardziej zainteresowane zdrowiem i zdrowym stylem życia – co w wyraźny sposób przekłada się na naszą długość życia. Jak pomóc swojemu mężczyźnie, skoro żadne argumenty nie docierają? Można podarować mu tę książkę. Warto. Jak pisze doktor Chatterjee:

„W tej książce podzieliłem się rozwiązaniami, które zmieniły życie moje i mojej rodziny. Mogę uczciwie powiedzieć, że setki pacjentów uwolniły się za ich sprawą od życia w bólu i konieczności przyjmowania lekarstw. Ba, jestem pewien, że niejeden ocalił dzięki nim życie. W wielu wypadkach można mówić o efektach graniczących z cudem. Uzyskałem u moich pacjentów remisję objawów cukrzycy typu 2, wyleczyłem przewlekłe choroby skóry, wyciągnąłem ich z depresji. Pomogłem im pokonać migrenę, zredukować stany lękowe i poradzić sobie ze zmęczeniem. Obecnie leczę zespół jelita drażliwego, koncentrując się nie na farmakologicznym łagodzeniu symptomów tego schorzenia, lecz na identyfikacji i usunięciu jego przyczyn. Pomagam pacjentom pozbyć się uciążliwego refluksu, zgagi, otłuszczonej wątroby i przewlekłego bólu pleców. Obniżam ciśnienie krwi i leczę z bezsenności – a wszystko to bez przepisywania choćby jednej tabletki.

Piszę o swoich sukcesach nie po to, by się nimi chwalić, lecz aby pokazać, jak spektakularne rezultaty można osiągnąć, stosując się do zasad przedstawionych w niniejszej książce. Jak pisałem we wstępie, nazywam moje podejście „medycyną progresywną”, ponieważ jestem przekonany, że właśnie w tym kierunku musimy podążać, jeśli chcemy ocalić przed zapaścią państwową służbę zdrowia i nasze własne ciała. Jest czas i miejsce na lekarstwa i zabiegi zdolne ocalić życie, jeśli jednak chcemy zatroszczyć się o swoje zdrowie w długiej perspektywie, najlepszymi lekarzami będziemy dla siebie my sami”.    

Ogromnie mnie cieszy, że to, co lekarze ajurwedy wiedzą od tysięcy lat, teraz jest uznane i coraz częściej praktykowane przez lekarzy medycyny alopatycznej na świecie. Jestem przekonana, że właśnie tak będzie wyglądała medycyna przyszłość – wrócimy do dbałości o szeroko pojęty dobrostan i pełne zdrowie istoty ludzkiej, która potrzebuje równowagi we wszystkich aspektach. Naszym zadaniem jest nauczenie się, jak sobą zarządzać. To podejście przekonuje – mądrość rodem z ajurwedy (idealna dla współczesnego człowieka, żyjącego w zwariowanym świecie), w połączeniu z medycyną klasyczną oraz naukowymi badaniami i dowodami. To wszystko naprawdę działa – a ja sama jestem żywym dowodem.

W książce znajdziecie mnóstwo praktycznych porad i wskazówek dotyczących szeroko pojętego stylu życia – co, kiedy i jak jeść; jak wypoczywać; jak się ruszać; kiedy i jak spać; w jaki sposób zarządzać stresem; jak przeprowadzić detoks od urządzeń elektronicznych. A co najważniejsze – znajdziecie praktyczne wskazówki, jak zmienić codziennie nawyki, aby żyć dłużej i cieszyć się zdrowiem. A przecież nie ma w życiu nic ważniejszego i cenniejszego niż nasze zdrowie….

Życzę Wam zdrowia i przyjemniej lektury – już samo trzymanie w dłoniach tej pięknie wydanej książki działa motywująco i kojąco….

Z miłością,

Agnieszka

Ps. Książka jest do nabycia na przykład