Czy wiesz jak wielka moc ukryta jest w czymś tak prostym jak oddech? To właśnie oddech jest podstawą naszej siły życiowej. W stwierdzeniu tym nie ma ani cienia przesady. Wiedziały o tym wielkie, starożytne cywilizacje, które badały i zgłębiały jego tajemną moc. W filozofii hinduskiej oddech utożsamiamy był z energią życia, czyli z Praną.

Wiele razy przekonałam się, że wystarczy zaledwie kilka świadomych oddechów, by uspokoić emocje. Ten krótki moment spokoju, który spływa na nas, gdy zamykamy oczy i  powoli, głęboko nabieramy powietrza koncentrując się na nim, pozwala nam się zatrzymać. I wpłynąć na sposób naszego myślenia. Wprowadzić korektę. To tak, jakby chwycić za cugle rozszalałe konie. Przejąć nad nimi kontrolę.

Świadomy oddech może być natychmiastowym remedium na sytuacje kryzysowe, które obecne są przecież codziennie w życiu każdego z nas. Może nas również pobudzić, gdy czujemy się ospali, pozbawieni energii czy zdekoncentrowani. Dzięki niemu możemy lepiej wykorzystać nasz potencjał i możliwości intelektualne. Czy wiesz, że organizm człowieka oczyszcza się za pomocą oddechu aż w 70%?! Zwłaszcza na początku wiosny warto o tym pamiętać, aby pozbywać się z organizmu toksyn, złych emocji, zużytej energii, a także dodać sobie wigoru podczas wiosennego przesilenia.

Oddech dostarcza tlen naszym tkankom i narządom (serce, płuca, mięśnie, mózg i narządy trawienne). Dzięki temu mogą prawidłowo funkcjonować. Choć dla wielu z Was zabrzmi to niewiarygodnie to prawdą jest, że skuteczne odchudzanie najlepiej jest zacząć od… nauki prawidłowego oddechu!

Nauka świadomego, głębokiego oddechu

  • Stań lub usiądź z wyprostowanymi plecami (możesz również położyć się na plecach).
  • Połóż dłoń na przeponie (znajduje się pod pępkiem).
  • Oddychaj przez nos, wciągając powietrze długo i spokojnie. Koncentruj się na nim.
  • Napełnij powietrzem najpierw brzuch (przepona powinna lekko się unieść), następnie dolną część płuc, środkową, a potem mostek i pierś, aż do górnej część klatki piersiowej.
  • Wdech powinien odbywać się płynnie i trwać długo.
  • Powietrze powinno wypełnić nas od przepony, aż do najwyższego punktu klatki piersiowej (w okolicy obojczyka).
  • Przez parę sekund wstrzymaj oddech.
  • Wydychaj powietrze bardzo powoli przez nos, najpierw z płuc, a na końcu zwolnij brzuch.
  • Wykonaj kilka takich oddechów.

 Pamiętaj: W jodze mówi się, że „buzia służy do jedzenia, a nos do oddychania”. Oznacza to, że prawidłowy oddech, to oddech właśnie przez nos.  Jednak niektóre techniki oddechowe polegają na wdychani powietrza nosem i wydychaniu ustami.

Złap oddech!