Problem zanieczyszczenia środowiska nie jest już tematem, którym mogą interesować się wyłącznie świadome, odpowiedzialne osoby – stał się problemem pilnym, którym musi zająć się już każdy z nas. Wiele osób narzeka na zanieczyszczenie środowiska, czując obezwładniającą bezradność wobec skali, jaką przybrało. Wydaje się, że ani ja, ani Ty nic na to nie może poradzić. Zamiast zamartwiać się i narzekać na to, co się dzieje, każdy z nas, w swoim własnym życiu, nie oglądając się na innych, może dokonać zmian, które krok za krokiem mogą zmienić sytuację na naszej planecie.

Kiedy w październiku ubiegłego roku odwiedziłam bardzo interesujące i inspirujące miasto Drezno w Niemczech, słuchając opowieści o stylu życia jego mieszkańców moją uwagę zwrócił pewnie fakt. Otóż mieszkańcy Drezna są osobami, które cenią wygodę, swobodę, naturalność i upodobały sobie pewien rodzaj luzu – w większości nie afiszują się markami i modnymi gadżetami, które należy wymieniać często, z sezonu na sezon, gromadząc mnóstwo odpadów. Wręcz przeciwnie – nawet zamożne osoby używają przedmiotów codziennego użytku oraz ubrań długo, aż do chwili, gdy się „rozpadną”. Ubrania są cerowane i zaszywane, przedmioty są naprawiane i reperowane. Dbałość o czystość powietrza oraz środowiska jest tam stanem naturalnym. Mieszkańcy miasta korzystają z ogrodów owocowych i warzywnych, gdzie mogą kupować świeże produkty zerwane prosto z krzaka, nierzadko nawet zebrane przez nich własnoręcznie. Wiele osób używa opakowań wielorazowego użytku, segreguje śmieci, jeździ rowerem i prowadzi świadomy styl życia. Jednym słowem ZERO WASTE w czystej postaci.

Mam dla Was dobrą wiadomość – filozofia i praktyka ZERO WASTE jest również w naszym kraju i czuje się tu coraz lepiej! Zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Aby było nas jeszcze więcej, pragnę zachęcić Was do lektury książki pt. „Życie ZERO WASTE”, która została napisana ( co ważne!) przez Polkę. Autorka Katarzyna Wągrowska jest absolutną znawczynią tematu, a stworzona przez nią pozycja jest nie tylko niezwykłym przewodnikiem po filozofii ZERO WASTE, ale przede wszystkim bardzo praktycznym poradnikiem stylu życia zgodnego z naturą, ekologią oraz filozofią „żyj bez śmieci, żyj lepiej”.  Autorka przekonuje nas, że życie w duchu ZERO WASTE jest nie tylko proste, ale również niezwykle przyjemne!

Ta książka opowiada nie tylko o tym, jak uwolnić się od plastikowych opakowań i gór niepotrzebnych śmieci – znajdziecie tu również przepisy na naturalne kosmetyki (kremy, balsamy do ust itp), naturalne i zdrowe produkty higieniczne (na przykład przepisy na naturalne pasty do zębów, mydła, środki higieny intymnej), ale również świetne porady kuchenne (na przykład jak zrobić w domu jogurt, mąki, makarony, granole), naturalne środki czystości ( proszki do prania, płyny do czyszczenia i zmywania) i wiele innych cennych informacji dla każdej osoby, która kocha zdrowy styl życia w zgodzie z naturą i ekologią. Bardzo ciekawy dział został poświęcony kompostowaniu, co jest tematem ogromnie ważnym w stylu życia zgodnym z filozofią ZERO WASTE. Dowiecie się również jak pozbyć się plastiku z domu, jak zrobić bezśmieciowe zakupy i jakich składników kosmetycznych unikać. Wszystko jest tu bardzo precyzyjnie i przejrzyście wyjaśnione. Jednym słowem ta książka to prawdziwe kompendium bardzo praktycznej wiedzy.

Czym jest zero waste?

Jak przeczytałam na stornie Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste (tak, istnieje coś takiego!) Zero waste to, w dosłownym tłumaczeniu „zero śmieci” lub „brak marnowania”. To styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.

Bezśmieciowe życie sprowadza się w praktyce do konsekwentnego stosowania kilku prostych zasad, tak zwanych pięciu R (5R):

Refuse – odmawiaj, Reduce – ograniczaj, Reuse – używaj ponownie, Recycle – segreguj i przetwarzaj, Rot – kompostuj.

Można dodać do nich kolejne:

Repair – naprawiaj i  Remember – pamiętaj. Ucz się żyć świadomie, pamiętaj, że twoje wybory konsumenckie i to jak spędzasz czas mają wpływ na środowisko, którego jesteś częścią.

Kropla drży skałę. Możemy stać się tymi kroplami dla świata i przyszłych pokoleń… 🙂

W zasadzie filozofia ZERO WASTE jest niezwykle spójna ze stylem życia, jaki prowadzili kiedyś na przykład nasi rodzice. Zanim pojawiły się masowe reklamówki i plastikowe jednorazówki, każdy posiadał torbę wielorazowego użytku lub lekką siatkę na zakupy. Jeśli w domu kończyła się kiszona kapusta, szło się po nią do warzywniaka ze swoim słoikiem. Naprawiało się buty u szewca, a porwane ubrania się cerowało, podobnie jak naprawiało się wszystkie przedmioty codziennego użytku. W naszych czasach niemal wszystko stało się relatywnie niedrogie i „jednorazowe”. Zachłysnęliśmy się tym, nacieszyliśmy się, zaśmieciliśmy naszą planetę, a teraz nadszedł czas, aby wrócić do racjonalności i opanowania w generowaniu śmiecie.

Jak pisał Thich Nhat Hanh „Szczęście nie pochodzi z konsumowania rzeczy”. Ale z prostego życia w zgodzie z naturą zdecydowanie tak 🙂

Czego Wam i sobie z całego serca życzę!

Książkę można kupić na przykład TUTAJ.

Pozdrawiam Was najcieplej! 🙂

Agnieszka