Okres wzmożonych zachorowań, infekcji i wirusów trwa. Mam wrażenie, że w tym roku są one wyjątkowo uciążliwe i trudne do zniszczenia. Mamy nadzieję, że choroba jest już za nami, a tu pojawia się w nowej odsłonie… Aby poradzić sobie z wirusami i bakteriami dobrze jest zachować kilka zasad. Twierdzi się wprawdzie, że osoba z przeziębieniem lub grypą jest najbardziej zaraźliwa w ciągu pierwszych kilku dni choroby, ale wirus może przeżyć w dowolnym miejscu od dwóch do ośmiu godzin, a czasami nawet kilka dni.

Wirusy i bakterie rozprzestrzenią przez kichanie, kaszel lub dotyk przedmiotów. Jeśli mieliście w domu infekcje bakteryjne lub wirusowe, z całą pewnością dobrze będzie pozbyć się, na ile to tylko możliwe, pozostałości po paskudnej infekcji. Oto moje sposoby na to, jak odkazić mieszkanie po chorobie.

 

1. Gotowanie i wietrzenie pościeli

Jeśli zwykle tego nie robicie, to po chorobie na pewno trzeba porządnie wygotować całą pościel, w której przebywały chore osoby. Podczas choroby pocimy się, a materiał chłonie to wszystko wraz z bakteriami i wirusami. Zwyczajne pranie nie wystarczy – niezbędna będzie tu funkcja gotowania.

Dodatkowo do prania można dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, który działa dezynfekująco.

Podczas zmiany pościeli dobrze jest wszystko bardzo dokładnie wytrzepać i wywietrzyć. To, czego nie da się wyprać (np. materace) można spryskać wodą rozrobioną z odrobiną olejku z drzewa herbacianego.

2. Sprzątanie – usunięcie nośników bakterii i wirusów

Trzeba dokładnie sprawdzić, zebrać i wyrzucić wszelkie chusteczki higieniczne, w które chora osoba wycierała nos lub pluła. Nie można ich gromadzić w żadnym pomieszczeniu, a zwłaszcza przy łóżku. Podczas choroby trzeba je regularnie wyrzucać, a jeśli coś zostało, należy to koniecznie wyrzucić zaraz po niej.

3. Powietrze w domu

Dobre wywietrzenie mieszkania jest absolutnie niezbędne. Jest jeszcze bardzo zimno, ale można się zorganizować, przechodzić z jednego pomieszczenia do drugiego, aby całe mieszkanie zostało dobrze wywietrzone. Oczywiście w pierwszej kolejności dotyczy to sypialni, a więc pomieszczenia, gdzie chora osoba spędza najwięcej czasu. W wywietrzonych pomieszczeniach dobrze jest dodatkowo zapalić kominek z olejkami aromatycznymi, które działają odkażająco, np. drzewo herbaciane, tymianek, eukaliptus.

4. Łazienka

To jest pomieszczenie z którego każdy korzysta. Również osoba chora, zostawiając po sobie mnóstwo bakterii i wirusów. Trzeba pozbierać i wygotować wszystkie ręczniki, zdezynfekować toaletę i umywalkę i zaraz po chorobie koniecznie wymienić szczoteczkę do zębów na czystą. Trzeba również zdezynfekować kubełek do płukania zębów, kubełek na śmieci oraz blaty.

Płyn do dezynfekcji:

1 części wody, 1 część alkoholu, 10-20 kropli olejku z drzewa herbacianego lub olejku tymiankowego

5. Kuchnia

National Science Foundation na podstawie badań stwierdziło, że spośród wszystkich pomieszczeń w domu, to właśnie w kuchni znajdują się największe skupiska zarazków i bakterii. Przeziębienie i grypa przenoszą się również poprzez kubki i łyżki, których używa osoba chora. Dlatego dobrze jest podczas trwania infekcji wszystkie naczynia i sztućce, których używa osoba chora osoba porządnie wygotować w zmywarce, albo wyparzyć wrzątkiem.

Systematycznie trzeba również wyrzucać śmieci, a po chorobie zdezynfekować śmietniki.

6. Punkty kontaktowe

Dobrze jest zdezynfekować również przedmioty, których dotykają wszyscy domownicy, jak np. klamki, włączniki światła, piloty do telewizora, telefon itd.

7. Odzież chorej osoby

Nie wiem jak wy, ale ja mam specjalne ubrania, które schowałam głęboko na dnie szafy – ubrania na chorowanie. Za duże, za luźne, z miękkich, naturalnych tkanin. Dobrze się w nich śpi i bez problemu poci. Po chorobie zbieram je wszystkie i piorę w tak wysokiej temperaturze, na jaką metka mi pozwala. Dodatkowo do płukania dodaję dezynfekujący olejek z drzewa herbacianego lub z lawendy.

8. Myjki, mopy, odkurzacze

Dobrze jest, aby po chorobie i porządnym sprzątaniu upewnić się, że wszystkie myjki, szmaty, mopy, itd. są czyste i zdezynfekowane, albo wymieniona na nowe, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się zarazków. Wszystkie ścierki i szmatki wielorazowego użytku należy dobrze wygotować i zdezynfekować. I należy pamiętać, aby nigdy nie pożyczać odkurzacza z innego gospodarstwa domowego, ponieważ ukryte w nich bakterie mogą rozprzestrzenić się bardzo szybko.

 

Ale przede wszystkim życzę nam wszystkim zdrowia! Wiosna już coraz bliżej. Nie dajmy się!!!

🙂