Początek wiosny to doskonały czas, aby wzmocnić i oczyścić nasz organizm. Warto pamiętać, że zatruwa nas nie tylko wszechobecna chemia, ale również stres. Możemy teraz wykorzystać dary natury, które są dostępne wokół nas, aby wspomóc naturalne funkcje naszego organizmu.
Ta herbatka oczyszczająca krew, nerki i wątrobę wzmacnia również system immunologiczny, działa przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie. Duża dawka witaminy C działa przeciwwirusowo. Mniszek lekarski zapobiega anemii, wspomaga wydzielanie żółci, zawiera sole mineralne, obniża zawartość cukru we krwi, działa doskonale na układ trawienny, oczyszcza organizm z toksyn. Kurkuma jest wspaniałą przyprawą, która zapobiega powstawaniu raka, oczyszcza krew i działa przeciwzapalnie. Imbir ma silne właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Mięta ma działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zawiera przeciwutleniacze.
Herbatka oczyszczająca jest idealna dla osób na diecie. Uwaga – nie jest polecana osobom, które mają wrzody na żołądku.
Składniki na WERSJĘ 1:
- 2 szklanki gotującej się wody
- 1/2 szklanki liści mięty
- 1/2 szklanki liści mniszka lekarskiego (mlecz – może być wczesny wiosenny mniszek lub suszony)
- 3-4 cm korzeń imbiru (obrany i pokrojony)
- 1/4 łyżeczki kurkumy
- sok wyciśnięty z 1-2 cytryny
Wykonanie: wszystkie składniki z wyjątkiem soku z cytryny zalej wrzątkiem i odstaw pod przykryciem na 15 minut. Dodaj sok z cytryny, przecedź i pij ciepły napar. Na zdrowie ☺
Składniki na WERSJĘ 2:
- 1 litr wrzącej wody
- ok. 3 cm korzenia imbiru posiekany
- ok. 2-3 cm korzenia kurkumy posiekany (lub 1 łyżeczka suszonej kurkumy)
- 1 łyżka nasion kolendry
- 1 łyżka nasion kminku
- 1 łyżka łyżeczki nasion kopru włoskiego
- 1 łyżeczka herbaty yerba mate
- Sok wyciśnięty z 1 cytryny
Wykonanie: wszystkie składniki za wyjątkiem soku z cytryny zalej wrzątkiem (yerba mate również, chociaż zwykle należy zalewać ją chłodniejszą wodą). Odstaw pod przykryciem na 15 minut. Gdy napar lekko przestygnie dodaj sok z cytryny i przecedź prze sitko. Napój przelej do termosu i popijaj ciepły, małymi łykami w ciągu dnia. Najlepiej przez 7 dni.
Więcej zdrowych porad oraz lekki i prostych przepisów na cztery pory roku znajdziesz w mojej książce pt. „DOM pełen miłości”.
Moje książki „Smak zdrowia”, „Smak szczęścia”, „Smak życia” i „Smak miłości” w 2019 roku zostały docenione specjalną nagrodą „Herbapol Esencja Natury” w kategorii „Natura i smak”.
Więcej informacji na temat technik uważności, spokoju i mocy znajdziesz w moich książkach, na przykład „Twoja wewnętrzna moc – jak żyć dobrze w niespokojnych czasach”, „Dobrostan”, „Miłość. Ścieżki do wolności”, „Pełnia życia” czy „Słowa mocy”.
Dostępne są również AUDIOBOOKI moich książek oraz wyjątkowe karty afirmacyjne „Dobrostan”.
Zapraszam na moje cykliczne webinary „Moc świadomości”, które w 20022 zostały nagrodzone specjalną złotą statuetką myVOD dla najlepszych webinarów.
Witam, mam pytanie.
Czy liście mniszka lekarskiego mogę sobie zerwać na łące czy raczej kupić w jakimś sklepie zielarskim?
Pozdrawiam 🙂
Oczywiście może Pani zerwać na łące :), ale też kupić suszony mniszek lub inne składniki w sklepie zielarskim lub aptece.
Serdecznie pozdrawiam 🙂
Witam, chciałam zrobić ww. Herbatkę jednak blisko domu nie mam czystwgi terytorium do zbierania liści mniszka a w aptece mają tylko korzeń mniszka. Czy to starczy na herbatę czy w ogóle się nie nadaje? I czy kwocie mniszka to te zielone rosnące obok żółtego kwiatka cy żółte listki kwiatka? Wiem że komplikuje ale mam epilepsje, chciałabym zacząć się leczyć, oczyścić z leków które biorę od trzech lat i szukać innych xrodel choroby. Podejrzenie celiakii musiało mnie do restrykcyjnej diety. Pozdrawiam serdecznie S.
Świetny przepis, już nie mogę się doczekać kiedy skończę pracę i popędzę do sklepu po wszystkie składniki 🙂
pozdrawiam ciepło
Pani Agnieszko! mam pytanie czy ta herbatkę mogę wypić jeśli karmię synka? i czy wystarczy raz wypić sobie taki napar czy powtórzyć?
Pani Agato,
karmienie piersią to zdecydowanie nie jest dobry czas na oczyszczanie organizmu.
Najlepiej robić to przed zajęciem w ciążę, albo po zakończeniu karmienia piersią.
Pozdrawiam serdecznie młoda Mamę 🙂
Czy mozna kupic juz gotowa taka herbatke?
Ja robię własną, bo w gotowych herbatkach często można spotkać zbędny cukier lub inne składniki. Proszę poszukać i sprawdzić na etykiecie co jest w składzie 🙂
Pozdrawiam ciepło 🙂
witam
proszę napisać czy ten napar pija się rano na czczo i przez jakiś okres czasu ?
pozdrawiam, małgosia
To zależy od organizmu.
Ja piję ją na czczo i czuję się świetnie, ale moja znajoma miała małe sensacje z trawieniem. Jeśli mamy jakiekolwiek problemy z układem trawiennym to zdecydowanie nie należy jej pić na czczo. Nie należy pić jej wcale w przypadków wrzodów żołądka lub np. usuniętego woreczka żółciowego. Jak pisałam mniszek lekarski wzmaga wydzielanie żółci, co dla osób zdrowych jest jak najbardziej korzystne, ale nie dla osób z wrzodami żołądka lub usuniętym woreczkiem żółciowym, ponieważ w taki przypadku nie należy stosować żadnych tego typu preparatów czy ziół.
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dzień dobry 🙂
Przede wszystkim strasznie się cieszę, że prowadzi Pani bloga. Gdy po raz pierwszy wpadła w moje łapki Pani książka „Smak szczęścia” to był poprostu miód na moje serce, przeczytałam ją w dwa dni, a z mojej twarzy nie znikał uśmiech. Dała mi nieźle do myślenia przy wszystkich aspektach mojego życia. Czytając, miałam wrażenie jakbym rozmawiała z najlepszą kumpelą, coś NIESAMOWITEGO! 😀 Pobiegłam od razu do księgarni i zakupiłam egzemplarz dla swojej Teściowej. A na mojej ksążkowej liście życzeń pojawiły się kolejne pozycje Pani autorstwa. Do tego jeszcze blog, dzięki któremu można być stale na bierząco. SUPER!
A przechodząć do danego przepisu, chciałam zapytać, czy będąc w ciąży, mogę zastosować ten detox, bo brzmi bardzo zachęcająco i chciałabym już wypróbować?
Pani Paulino,
bardzo dziękuję za miłe słowa 🙂
Stosowanie detoxu odradzam w czasie ciąży, najlepiej zrobić to przed lub po zakończeniu karmienia. Pozdrawiam przyszłą Mamę 🙂
Serdecznie dziękuję za odpowiedź 🙂 W takim razie się wstrzymam, ale będę mieć na uwadze przepis 😉
Pozdrawiam
Witam serdecznie,
Trafilam przypadkiem na Pani blog ale „znam” Pania bardzo dlugo I zawsze podziwaialam urode 🙂 a teraz podziwiam rowniez Pani madrosc 🙂
Bede szukac ksiazek, chociaz wiem ze poprzednie juz wykupione, szkoda.
Pani Agnieszko -pytanie dotyczace herbatki- czy moge zrobic ja bez mniszka ?
Pozdrawiam serdecznie
Ewa
Bez mniszka również można. Zamiast mniszka polecam pokrzywę! Niesamowicie oczyszcza krew i nerki. Jest wspaniała! Jeśli nie ma świeżych ziół to oczywiście moją być suszone.
Pozdrawiam serdecznie ☺
Dziekuje za odpowiedz 🙂
Bardzo prosze o wiecej przepisow 🙂 na wszystko 😉
Pozdrawiam serdecznie
Bardzo się cieszę ,że znalazłam Pani blog:-). Czuję podobna energię. Ajurwedy uczę się od wielu lat i jest mi bardzo bliska. Staram się raz w tygodniu gotować według ajurwedy. Herbatkę na pewno wypróbuję.
Serdecznie Panią pozdrawiam i życzę dużo radości
Dzień dobry. Czy tę herbatkę można pić codziennie, czy należy robić przerwy?
To jest herbatka bardzo intenywna, więc lepeij robić sobie przerwy.
Witam serdecznie Pani Agnieszko. Gratuluję blogu i bardzo się cieszę, że powstał. Od kilku dni go „chłonę”. Mam pytanie odnośnie mniszka w herbatce, czy może też być korzeń zamiast liści?
Witam,
Czy zamiast liści mniszka można do herbatki dodać syrop z kwiatów mniszka? Sama go zrobiłam na wiosnę. Co prawda zawiera cukier ale może dzięki temu herbatka będzie smaczniejsza.
Ol
dziekuje jestem zachwycona pani radami
czesto znajduje cos dla siebie
aktualnie jestem przed 3 chemia
czuje sie dobrze i w miare mocnoa
Witam serdecznie ,
Pani blog jest super , wiele ciekawych informacji jak i przepisow , z ktorych z pewnoscia skorzystam 🙂
Zrobilam wlasnie herbatke oczyszczajaca ( druga wersja ) , zamiast kminku dodalam kmin rzymski , szczerze smakowala wysminicie , moglabym ja pic dziennie . Czy jest znaczaca roznica miedzy kminkiem a kminem rzymskim?
Pozdrawiam goraco z Hanoweru i dziekuje 🙂
witam serdecznie ja mam kamyczki na nerkach i wysoki cholesterol czy moge pic tego typu herbatki jezeli tak to prosze o odpowiedz na mejla pozdrawiam cieplutko dziekuje
Szanowna Pani Agato,
czy wersję I napoju również zaleca sie pić przez 7 dni (tak jak wersję II) czy raz na jakiś czas? Nie dostrzegłam tej informacji w przepisie i mam problem z dawkowaniem napoju w wersji pierwszej.
Pozdrawiam!
Można zrobić to na oba sposoby, w razie potrzeby. Najlepiej jest obserwować reakcję organizmu – jak reaguje na herbatkę. W niektórych przypadkach 7 dni to może być za dużo 🙂
witam , a jak długie przerwy trzeba robić miedzy tymi 7 dniami?
pozdrawiam
Dzień dobry,
Agnieszko od trzech dni pije herbatkę i zauważyłam, że zaczęło dziać się coś dziwnego. Na skórze (na nosie) pojawiły mi się bolące pryszcze podskórne. Jeden w tej chwili jest ropny. Po jednym dniu mam tak tłuste włosy, że wstyd wyjść z domu. Czy to możliwe że organizm się oczyszcza tak szybko i w taki sposób?
Tak, to jest możliwe…
Pani Agnieszko,
kiedyś w miesięczniku Uroda Życia znalazłam Pani przepis na napój ajuwerdyjski zwalczający przeziębienie. Szukam go teraz intensywnie i nie mogę znaleźć. Czas przeziębień się rozpoczął niestety i bardzo chciałabym użyć tego wspaniałego napoju. Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Pani Agnieszko,
czy zamiast mniszka i pokrzywy można dodać coś innego, bądź bez tych dodatków?
Pozdrawiam Ania
Pani Agnieszko czyli ta herbatkę należy pić codziennie prze 7 dni a potem przerwa? Bo nie do końca zrozumiałam zalecenia ?
Pani Agnieszko pisała Pani w książce „Smak Zdrowia” o tym, że razem z mężem poczyściliscie organizm piciem ziół przez 7 dni. Czy może powiedzieć Pani coś więcej o tej metodzie.
Dzień dobry ,
Pani Agnieszko , przeczytałam książkę ,, Ajuwerdyjski detox” dr Kulreet Chaudhary. Chciałabym zakupić suplementy do tego programu oczyszczającego , czy mogłaby Pani polecić sklep internetowy ? Mnóstwo jest róznych sprzedawców , jak sprawdzić , którzy sprzedają faktycznie zdrowe i bez chemii suplementy i mieszanki ?
Pozdrawiam
Ewa