Z holistycznego punktu człowiek jest istotą, która składa się z ciała, umysłu oraz ducha (duszy, wyższej świadomości). Aby człowiek był zdrowy, pogodny i w pełni wykorzystywał cały swój potencjał, wszystkie te trzy elementy zdrowia powinny ze sobą harmonizować. Żadnego z nich nie należy zaniedbywać, ponieważ wszystkie wzajemnie na siebie wpływają. Coraz częściej dostrzega to również medycyna zachodu.

* To co jemy, ma wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również na naszą psychikę i ogólne samopoczucie.

* Po intensywnej pracy powinien nastąpić odpoczynek. Po wysiłku intelektualnym (z każdej strony jesteśmy bombardowani nadmiarem informacjami), powinno nastąpić umysłowe wyciszenie. Jednak zdecydowana większość osób „odpoczywa” przed telewizorem. Kolejne porcje informacji wtłoczone do naszej świadomości i podświadomości potęgują stopień zmęczenia.

* Wyciszeniu umysłu najlepiej służy medytacja lub inne praktyki koncentracji. Polecam praktyki, które łączą ze sobą ruch, medytację, rozwój świadomości oraz harmonizowanie emocji, a więc różne systemy jogi, tai-chi i quigong.

* Godne polecenia są również wszelkie prace fizyczne, a także taniec, sport, spacery, praca w ogrodzie, pomoc innym.

* Badania naukowe podkreślają wagę ruchu dla wytwarzania w organizmie związków biochemicznych, które pozytywnie wpływają na nastrój i emocje, zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia depresji, złego nastroju czy samopoczucia.

Proszę, dbajcie o Wasze zdrowie.

Aga