Od tysięcy lat ludzie starają się odkryć tajemnicę młodości. Literaccy bohaterowie: doktor Faust czy Dorian Gray byli w stanie zaprzedać duszę diabłu, by nigdy nie poznać smaku starości i dostać receptę na to, jak zatrzymać młodość. Sama też wiele lat temu zastanawiałam się, czy uda mi się zachować młodość i czy po „czterdziestce” będę czuła się i wyglądała młodo, witalnie i świeżo.

Natknęłam się na informację, iż amerykańscy badacze…

…postanowili odpowiedzieć na to pytanie w ramach przeciwdziałania otyłości w USA i przeprowadzili badania wśród społeczności żyjących najdłużej na świecie.
Stwierdzili, iż długowieczność zależy od:
1. naszej diety, czyli od tego co i jak jadamy każdego dnia
2. stylu życia, czyli odpowiedniej ilości ruchu, przebywania na świeżym powietrzu, umiejętności prawidłowego oddychania
3. mentalności, czyli m.in. pozytywnego nastawienia do życia i umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Przedmiotem badań było nie tylko przedłużenie życia, ale jego j a k o ś ć.

Wszystkim nam przecież chodzi o to, by do późnych lat cieszyć się życiem, pozostać osobą zdrową, sprawną, pogodną i samodzielną. Istnieją na naszej planecie społeczności, których mieszkańcy tak właśnie żyją. W tych społecznościach obchody setnych urodzin nie należą do rzadkości, a 90-latkowie są bardzo sprawni fizycznie, intelektualnie i prowadzą satysfakcjonujące, samodzielne życie zachowując przy tym gładką cerę, błyszczące włosy i poczucie humoru.

Szczęśliwe krainy „wiecznej młodości” to między innymi:

  • Japońska wyspa Okinawa
  • Włoska wioska Campodimele
  • Grecka wyspa Symi
  • Pakistańska dolina Hunza
  • Chiński powiat Bama

Co łączy te oddalone od siebie społeczności?

Dieta, która polega na spożywaniu dużych ilości lokalnie uprawianych warzyw i owoców, ryb oraz bardzo małym spożyciu mięsa, a jeśli już, to tylko zwierząt hodowanych w naturalnych warunkach. Duża ilość ruchu na świeżym powietrzu i optymistyczne podejście do życia.

Według wyników przeprowadzonych badań, ilość spożywanego pokarmu była w każdym z tych miejsc adekwatna do potrzeb i nie istnieje tam problem otyłości. W przypadku mieszkańców wyspy Okinawa dzienna ilość energii dostarczanej z pożywienia wynosi zaledwie 1500 kalorii, podczas, gdy ilościowo pożywienia jest sporo. Dodatkowo mieszkańcy tej wyspy bardzo dużo się ruszają.

Mieszkańcy zachodu, który jest zdecydowanie bardziej zasobny w pożywienie zapominają, że ważnym czynnikiem powodującym przedwczesne starzenie organizmu, jest przejadanie się. Co chwilę spotykam się również z tym, że wiele osób otyłych jest również… niedożywionych. Ich pożywienie pozbawione jest składników odżywczych, choć zawiera ogromną ilość kalorii głównie za sprawą procesów przetwarzania i obróbki żywności.

A ja intuicyjnie czuję, że ogromny wpływ na mój wygląd i dobre samopoczucie ma oddawanie się pasji, życzliwość dla innych i nieustanna ciekawość życia. Chcę dożyć późnych lat prowadząc dobrej jakości życie i dlatego skupiam się na dbaniu o zdrowie poprzez racjonalne odżywianie, ruch i optymizm :).

Aga