Według filozofii ajurwedyjskiej prawdziwe piękno jest możliwe tylko wówczas, gdy odzwierciedla równowagę duchową i wewnętrzny spokój. Ajurweda i uroda od zawsze były od siebie zależne. Zachodnie sposoby dbania o urodę zalecają używanie drogich kremów, natomiast w ajurwedzie dbałość o nią zaczyna się od relaksu i wyciszenia. Prawdziwe piękno rodzi się w naszym wnętrzu i promieniuje światłem, którego nie można kupić za żadne pieniądze. Wewnętrzny spokój jest lepszym środkiem przeciwzmarszczkowym, niż najdroższy nawet krem.
Urodą promienieje ten, kto posiada optymizm, a na twarzy szczery uśmiech, wypływający z pogodnego i życzliwego serca. Badania naukowców potwierdzają, że optymiści są bardziej odporni na choroby niż sceptycy i osoby, które wszystko widzą w ciemnych barwach.
Ajurweda zaleca używanie kosmetyków naturalnego pochodzenia. Mówi się nawet: „nie wcieraj w ciało tego, czego nie mógłbyś zjeść”. Poleca na przykład:
- Peeling do twarzy z płatów owsianych (o którym pisałam już w „Smaku życia”);
/dwie łyżki stołowe płatków owsianych zmieszać z wodą, przez kilka minut energicznie nacierać skórę twarzy, a następnie spłukać ciepłą wodą. Taki peeling można też stosować na całe ciało./ - Kąpiele parowe twarzy rozszerzające i oczyszczające pory, a także uelastyczniające i nawilżające skórę;
/nie są jednak polecane dla osób, które mają problemy z pękającymi naczynkami krwionośnymi, mają bardzo wrażliwą skórę lub cierpią na astmę. Doskonale natomiast nadają się dla osób, które mają cerę tłustą i trądzikową./
Przed kąpielą parową należy dobrze umyć i oczyścić twarz z resztek makijażu, a włosy spiąć i zabezpieczyć opaską. Do miski wsypać dwie łyżki stołowe ziół (np. rumianek, nagietek, nasturcja, chaber) i zalać ok. ½ – 1 litrem wrzącej wody. Gdy woda lekko przestygnie należy pochylić się nad miską w odległości 20-30 cm, a głowę przykryć ręcznikiem, tak by para wodna nie uciekała na boki. Kąpiel parowa powinna trwać 7-10 minut. Dodatkowym bonusem jest oczyszczenie zatok. Po parówce rozgrzaną twarz należy delikatnie przetrzeć ręcznikiem, a gdy ostygnie przemyć naturalnym tonikiem lub delikatną wodą kwiatową. - Wklepywanie w skórę świeżego soku ze startego ogórka na problemy z przebarwieniami;
/w ajurwedzie jest on stosowany jako substancja rozjaśniająca i odświeżająca./ - Gotowe lub samodzielnie wykonane maseczki (np. z płatków owsianych czy owoców) po zrobieniu parówki, która umożliwi odżywczym składnikom dokładniejszą penetrację głębszych warstw skóry.
- Waciki namoczone w naparze z rumianku lub czarnej herbaty położone na oczy by je zregenerować, zwłaszcza jeśli są narażone na częste spotkania z komputerem lub z telewizorem. Dobrze jest położyć się i odpocząć przez kilka minut.
- Pół szklanki soku z cytryny wymieszanego z ½ l letniej wody na matowe włosy do ich płukania.
To co, idę robić maseczkę 🙂
Pani Agnieszko odnosząc się do naturalnych kosmetyków ciekawa jestem czym Pani farbuje włosy. Kolor , który Pani ma, ja uzyskuję poprzez naniesienie farby w salonie fryzjerskim. Niedawno dowiedziałam się o naturalnej farbie do włosów nazwa: Henna Khadi. Kolory od neutralnego, orzechowy blond po ciemny blond , rudy .. Ja swoją przygodę z tą farbą chcę rozpocząć gdy obecny kolor „odrośnie” . Przyznam , że mam pietra bo nigdy nie wiadomo jak to się może skończyć oby nie Anią z Zielonego Wzgórza 🙂
Pozdrawiam ciepło
To prawda, nigdy nie wiadomo się się wydarzy… Dlatego najlepiej jest wybierać kolory jak najbardziej zbliżone do naturalnych.
Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie! ☺
Witam Pani Agnieszko!
Czy będzie jakiś dodruk Pani poprzednich dwóch książek? Bardzo bym chciała je zakupić, ale z tego co widzę nakład wyprzedany…
Niestety, na razie nie wiem czy uda namówić się Wydawnictwo na dodruk moich poprzednich książek. Pozdrawiam 🙂
Pani Agnieszko, podbijam temat: czy jest jakaś realna szansa na dodruk Pani dwóch poprzednich książek? Muszę przyznać że ja i duże grono moich koleżanek jesteśmy zachwycone ostatnią książką (wszystkie je zakupiłyśmy) -przepiękna. Bardzo nam zależy na pozostałych książkach. \Niestety nie ma możliwości ich zakupu:( Po komentarzach w internecie widzę ze mnostwo osób byłoby zainteresowanych tymi książkami. Liczymy bardzo bardzo, ze te książki pojawią sie jeszcze w księgarniach:):)
Pani Agnieszko ! Ja rowniez dolaczam sie do prosby o wznowienie dwoch poprzednich ksiazek. 🙂
Jestem z Pania od niedawna …i bardzo sie z tego ciesze .Daje mi Pani tyle sily, wiary, pozytywnych mysli…
Pozdrawiam cieplutko.:)
Pani Agnieszko! Nawet nie wie Pani jak bardzo cieszymy się, że promuje Pani ajurwedyjski styl życia! Jesteśmy wydawnictwem książek o ajurwedzie i naszą misją jest pokazywanie ludziom sposobów na naturalne dbanie o zdrowie oraz piękno zewnętrzne i wewnętrzne!
Wszystkich miłośników ajurwedy oraz tych, którzy dopiero poznają ten wspaniały styl życia zapraszamy do odwiedzania naszego sklepu internetowego zielonysklep.com, gdzie znajdziecie
– książki o ajurwedzie (książki kucharskie, domowe receptury na naturalne kosmetyki, pozycje dotyczące urody w ajurwedzie, książki o ziołolecznictwie)
– produkty ajurwedyjskie (oleje, zioła, rośliny, glony, …)
– kosmetyki naturalne (ajurwedyjskie, wegańskie)
– naturalne roślinne suplementy diety
A co z makijażem? Jakich kosmetyków używać jeśli jesteśmy fankami makijażu?
W kwestii farbowania włosów.
Płukanka po każdym myciu, która lekko przyciemnia, również siwe włosy stają sie niewidoczne :
– po torebce szałwi, mięty, skrzypu i czarnej herbaty lub zielonej, ale czarna bardziej przyciemnia, łyżka octu jabłkowego najlepiej naturalnego, (można dodać tez kwiat czarnej malwy do czarnych włosów)
Zalać przestudzoną gotowaną wodą i parzyć pod przykryciem 30 min.
Umyć włosy i na końcu już po odżywce powoli spłukać włosy płukanką wcierając w skórę głowy.
Można zostawić pod czepkiem na kolejne 30 min ale ja nie zostawiam i nie spłukuję.
Pozdrawiam
Jestem u Ciebie dopiero drugi raz, ale już widzę, że prędko wrócę 🙂 Tematy związane z Ajurwedą bardzo mnie interesują 🙂