Są książki, które zmieniają życie. Moją osobistą listę najważniejszych książek, które zmieniają życie na lepsze zamieściłam na końcu książki „Pełnia życia” (której mocno oczekiwany dodruk pojawi się w sprzedaży ponownie 8 października) oraz na tym blogu tutaj. Dzisiaj do tej listy dopisuję jeszcze jedną, ważną, nową pozycję, która z pewnością będzie dla Was ogromną pomocą na ścieżce osobistego rozwoju, wolności i oświecenia. Jestem o tym przekonana! 🙂

Jej autorem jest człowieku, którego książki zmieniły sposób myślenia oraz życie milionów ludzi na świecie. Nazywa się Don Miguel Ruiz i w swojej najnowszej książce stawia trzy ważne pytania. Pierwsze z nich brzmi:

Kim jestem?

Wydaje się proste, prawda? Ale znalezienie prawdziwej, głębokiej odpowiedzi wcale nie jest tak oczywiste jak się z pozoru wydaje. Gdy zaczęłam praktykować jogę nasza nauczycielka zadała nam to pytanie na początku naszej drogi rozwoju i poprosiła, aby stało się częścią naszej codziennej praktyki i medytacji, co najmniej przez kilka miesięcy.

„Dlaczego aż tak długo?!”  – zastanawiałam się w duchu trochę zbuntowana. Dzisiaj już wiem, że była to jedno z najważniejszych poszukiwań, jakie kiedykolwiek odbyłam. Gdy odkryłam wewnątrz siebie swoją osobistą odpowiedź, zupełnie zmieniło się całe moje życie, na wszystkich płaszczyznach, osobistej i zawodowej. Zmieniły się moje priorytety, cele oraz sposób w jaki spoglądam na siebie, moich bliskich, na wyzwania życia i na radości. Zmieniło się wszystko. Proste pytanie, a tak wiele do odkrycia!

Niedawno swoją premierę miała książka „Trzy pytania”. Mała książeczka bogata w treść i wielką mądrość.  Jej autor Don Miguel Ruiz jest jednym z najbardziej cenionych nauczycieli duchowych na świecie. Jego kultowe już „Cztery umowy” po raz pierwszy zostały opublikowane w 1997 roku i przez ponad 10 lat nieustannie znajdowały się na liście bestsellerów „New York Times”. Książka została przetłumaczona na 40 języków, i sprzedała się w samych tylko Stanach Zjednoczonych w nakładzie ponad około 7,2 miliona egzemplarzy! Dla mnie jest to książka ważna, która wpłynęła na moje życie i moje losy. Często ją cytuję nie tylko w mojej głowie, ale również w moich tekstach. Pisałam o niej w mojej ostatniej książce „Rozmaryn i róże”, kiedy to jej mądrość pomogła nam opanować negatywne uczucia, które mogły się w nas zapalić na wskutek pewnego niespodziewanego zdarzenia. Mądrość ma prawdziwą wartość tylko wtedy, gdy jest używana w życiu, w praktyce, gdy staje się użyteczna i zmienia nasz sposób reakcji na wyzwania codzienności.

 

Kim jest Don Miguel Ruiz?

Jest uważany z jednego ze 100 najważniejszych żyjących nauczycieli duchowych naszych czasów. Urodził się w Meksyku w 1952 roku, jako najmłodszy z 13 dzieci. Studiował medycynę i został cenionym chirurgiem, który praktykował i robił karierę przez lata. Poważny, niemal śmiertelny wypadek samochodowy całkowicie zmienił kierunek jego życia. Kiedy otarł się o śmierć zrozumiał, że w pogoni za karierą stracił coś bardzo cennego. Wrócił do swojej matki, do swoich rodzinnych stron, gdzie zacząć pobierać starożytne nauki i poznawać mądrość przodków, która w jego rodzinie była przekazywana od wieków, z pokolenia na pokolenie, z ust do ust, jak wielki skarb. Stał się spadkobiercą mądrości Tolteków, bardzo wysoko rozwiniętej starożytnej cywilizacji. Kultura i spuścizna Tolteków nie posiadała żadnych zapisków, była przekazywana w bezpośrednich naukach, i zawierała w sobie tajemnicę o tym jak poprowadzić jednostkę do szczęścia, spełnienia i osobistej wolności. Stał się mistrzem, który naucza innych. W swoich przekazach łączy tradycyjną mądrość z nowoczesnym zrozumieniem. Tak naprawdę ta mądrość jest uniwersalna i wykracza po za wszelkie podziały. Sprawia, że dzięki niej człowiek staje się nie tylko bardziej świadomy, lepszy, bardziej spokojny, zrównoważony i mądry, ale również wolny.

W swojej najnowszej książce autor zadaje trzy odwieczne pytania:

Kim jestem? Co jest prawdą? W czym przejawia się miłość?

Te trzy proste (z pozoru) pytania mają zasadnicze znaczenie dla zdobycia i utrzymania równowagi duchowej. Już samo poszukiwanie odpowiedzi otwiera nam drzwi do kolejnego poziomu rozwoju i prowadzi do prawdziwego poznania samego siebie. „Trzy pytania” to prosto i fenomenalnie przekazana głęboka mądrość, która prowadzi nas pokonania naszych lęków i obaw, pomaga w  odnalezieniu spokoju ducha i wewnętrznej siły. Ta książka to wielkie wsparcie dla osób, które dążą do samopoznania, zrozumienia i samoakceptacji.

I na koniec dwa cytaty z tej pięknej, mądrej książki:

„Każdy ma moc, aby skierować swoją rzeczywistość w inną stronę. Każdy ma szansę odmienić swoje przesłanie. Wytworzyliśmy ideę samego siebie poprzez słuchanie opinii najbliższych. Oni przedstawiali nam swoje wersje tego, kim jesteśmy. Nie możemy zmienić sposobu, w jaki postrzegają nas inni, i wcale nie warto próbować. Możemy się za to zmierzyć ze swoim własnym snem.”

****

„Umysł jest sprzymierzeńcem wtedy, kiedy potrafi przystosować się do gwałtownych zmian, bez względu na to, czy są one tragiczne, czy też radosne. W naszej egzystencji zawarte są wydarzenia i wszelkie możliwości. Każde doświadczenie jest nierozerwalną częścią życia, wraz z akceptacją wszystkich emocji. Nie musimy odgrywać ról ani okazywać naszych uczuć dla dramatycznego efektu. Nie musimy podążać za programem naszego umysłu i reagować na zdarzenia tak, jak nas tego nauczono. Nie musimy przestrzegać starych praw. W każdym czasie i w każdej sytuacji możemy przeżywać zdarzenia z perspektywy samego życia”.

****

Bardzo Wam polecam tę książkę i jestem przekonana, że dla wielu osób będzie ważnym krokiem w wewnętrznej przemianie! 🙂

Z miłością,

Agnieszka

Ps. Książkę można kupić na przykład tutaj