Moc pozytywnego myślenia w ciągu ostatnich lat jest tematem gorących rozmów, analiz oraz badań. Coraz częściej i bardziej dobitnie zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze nastawienie, intencje, słowa i myśli mają wielką moc. Są siłą sprawczą, która tworzy naszą rzeczywistość. Powstaje na ten temat mnóstwo publikacji, które sprzedawane są w milionach egzemplarzy na całym świecie. Ale od kogo zaczęło się to nowe i przełomowe myślenie? Kto był prekursorem owej Nowej Myśli? Dzisiaj zapraszam Was na spotkanie z jednym w jej twórców. Emmet Fox książkę pt. „Kazanie na górze” napisał w 1934, a za nauczyciela i przewodnika po świecie siły pozytywnego myślenia wybrał… Jezusa.

Kim On był?

Czy zastanawialiście się kim był Jezus? Co chciał nam przekazać? Po co przybył na Ziemię i czego nauczał?

Skoncentrowani wyłącznie na Jego męczeńskiej śmierci często zapominamy o tym, co do nas mówił za życia. Podróżując przekonałam się, że nie wszędzie i nie we wszystkich chrześcijańskich kościołach na świecie wierni koncentrują się głównie na cierpiącym i umierającym Jezusie. Widziałam świątynie pełne radości i optymizmu, gdzie centralną postacią był Chrystus Zmartwychwstały – wolny, triumfujący i szczęśliwy.

Widziałam ludzi, którzy modląc się podnoszą ręce do góry, śpiewają i klaszczą w dłonie, cieszą się i promieniują radością. Właśnie tego z całych sił pragnął nauczyć nas Jezus – prawdziwej wolności, radości, optymizmu, zaufania i miłości bez granic. To jest prawdziwy triumf nad śmiercią. Triumf ducha nad materią.

Książka „Kazanie na górze. Ponadczasowy podręcznik mocy pozytywnego myślenia” to niezwykle inspirująca analiza nauk Jezusa. Zgodnie z nią Jezus został przedstawiony jako pierwszy nauczyciel mocy pozytywnego myślenia. Był nie tylko wielkim mistykiem, ale również prawdziwym rewolucjonistą. W tamtych czasach myślał w sposób zupełnie innowatorski. Dla wielu ludzi rewolucjonistą jest również do dzisiaj…

Prekursor nowego sposobu myślenia

Książka „Kazanie na górze” powstała w 1934 roku. Sprzedana w milionach egzemplarzy na całym świecie (nareszcie dostępna jest w języku polskim) stała się początkiem uzdrowienia i przebudzenia tak wpływowych obecnie postaci jak Louis Hay (autorka bestsellerowej książki „Możesz uzdrowić swoje życie”) czy Esther i Jerrego Hicks (autorzy min. „Prawo przyciągania”, „Proś, a będzie ci dane”). Chociaż Fox napisał swój niezwykły podręcznik na początku XX wieku, jego treść jest wciąż jak najbardziej aktualna, a stawiane w niej tezy dla wielu osób absolutnie przełomowe.

W jaki sposób inspiruje i budzi swoich czytelników Fox?

Autor przez wiele lat studiował Biblię. Szukanie w niej mądrość porównał do poszukiwania diamentów w Południowej Afryce. Początkowo ludzie znaleźli kilka diamentów o żółtej barwie, co niezwykle ich ucieszyło. Jednak szukając dalej dotarli do złóż niezwykle drogocennych kamieni. To, co początkowo wydawało się niezwykłym bogactwem zblakło w obliczu nowych odkryć.

Każdy z rozdziałów książki zaczyna się do słów Jezusa, później następuje ich analiza i interpretacja pełna bardzo praktycznych wskazówek dotycząca tego, jak żyć lepiej, pełniej i bardziej świadomie.

Pod koniec książki następuje analiza modlitwy „Ojcze nasz” niemal słowo po słowie. Zwykle odmawiana automatycznie, po lekturze tekstu Foxa nigdy już nie będzie taka sama. I jestem z tego powodu niezwykle wdzięczna! 🙂

Przechodzimy właśnie czas wielkich przemian. Czas, który zmusza nas do refleksji, analizy, oczyszczenia, przekształcenia. To doskonały moment, aby sięgnąć po tę niesamowicie inspirującą książkę, chociaż na jej lekturę dobry czas jest zawsze. Jak żyć? Jak myśleć? Jak działać? W tej książce znajdziemy mnóstwo przełomowych, bardzo inspirujących odpowiedzi na te pytania.

Z całego serca zachęcam Was do lektury tej książki. Ja dzięki niej czuję się lżejsza i bardziej szczęśliwa. Ukierunkowana. Podniesiona. Znalazłam w niej potwierdzenie tego, co już dawno przeczuwało moje serce. Ta książka mnie w tym upewniła. Pozwala nam poczuć, jak wszyscy jesteśmy ważni, piękni, potrzebni i przede wszytki bardzo, ale to bardzo kochani 🙂

Książka inna niż wszystkie

Pomimo wielu książek o podobnej tematyce, dla mnie książka Fox’a jest jak powiew świeżego powietrza, które tak bardzo potrzebne jest w myśleniu o duchowości i naukach Jezusa. Niezwykle ożywcza. Daje nadzieje, wiarę i siłę. Oczyszcza. Chociaż autor jest jednym z pionierów propagowania siły pozytywnego myślenia, jego książka do dzisiaj uznawana jest za jeden z najlepszych podręczników dobrego, harmonijnego i szczęśliwego życia. Zupełnie się z tym zgadzam! 🙂 

„To co naprawdę jest ważne dla ciebie, to nie ludzie, rzeczy czy uwarunkowania same w sobie, lecz myśli i przekonania, które na ich temat masz. 

To nie postępowanie innych, ale twoje własne myśli tworzą lub niszczą ciebie.

Historię swojego własnego dnia jutrzejszego i przyszłego roku piszesz myślami, które zajmują cię dzisiaj.

Swoje życiowe przeznaczenie kształtujesz dzień po dniu, całkowicie poprzez sposób w jaki reagujesz myślami na wydarzenia, kiedy ich doświadczasz.

Właściwa reakcja na te wydarzenia, to sztuka życia najwyższych lotów”.

Bardzo Wam polecam i ciepło pozdrawiam!

Z miłością,

Agnieszka