Jak dbać o nerki – najważniejszą oczyszczalnię naszego organizmu?
Zdrowe nerki to podstawa nie tylko naszego dobrze funkcjonującego, oczyszczonego organizmu, ale również nasza energia życiowa. Medycyna Chińska do dawna twierdzi, że nerki są niezwykle ważne, odpowiedzialne nie tylko za naszą witalność, ale również za naszą młodość! Od ich dobrego funkcjonowania uzależniony jest również dobry wygląd naszej skóry, włosów i paznokci.
Osoba, która ma zanieczyszczone i obciążone nerki z całą pewnością będzie cierpiała nie tylko na bóle, ale głównie na przemęczenie, ospałość i brak energii do życia. Będzie narzekała na uczucie przemęczenia, chronicznego niewyspania i apatię.
Teraz jest idealna pora roku, aby nasze nerki nie tylko oczyścić, ale również wzmocnić na cały przyszły rok. Łatwo dostępne stają się teraz wszelkie produkty spożywcze, które służą naszemu zdrowiu i procesowi oczyszczania.
Po co nam zdrowe nerki?
Powszechnie wiadomo, że nerki pełnią w naszych organizmach niezwykle ważną funkcję. Są narządami odpowiedzialnymi za usuwanie odpadów (wszelkich zanieczyszczeń, toksyn itd.) z organizmu, za równowagę płynów ustrojowych, produkcję moczu i inne, wspomagające pozostałe organy funkcje. Każdego dnia nerki przetwarzają krew, oczyszczając ją z odpadów przemiany materii i wody. Jeśli nie zostanie ona przefiltrowana prawidłowo, dochodzi do gromadzenia się toksyn w organizmie, powodujących wiele problemów zdrowotnych, takich jak kamienie na nerkach czy wysokie ciśnienie krwi, a w przypadku niesprawności obydwu nerek (w wyniku zatrucia organizmu) może dojść nawet do śmierci. Zdrowe nerki są zatem podstawą dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, naszego zdrowia i sił witalnych.
Jak w naturalny sposób dbać o nerki?
Po pierwsze woda, woda i jeszcze raz woda. Czysta woda. Odpowiednie nawodnienie ciała i rozcieńczenie moczu jest niezwykle ważne dla tej pary narządów i całego naszego organizmu. Zwłaszcza podczas upałów potrzebujemy zwiększonej dawki płynów, ponieważ poprzez pocenie się szybko je z organizmu wydalamy. Zaleca się picie 1,5 litra wody dziennie, a przy upałach nawet do 2 litrów. Woda poprawia sprawność nerek i szybciej je oczyszcza. Niektórzy twierdzą, że czysta woda wypłukuje z organizmu minerały. Nie jest to prawdą – woda posiada w sobie minerały, a na naszej planecie nie istnieje nic bardziej cennego dla żywych organizmów niż czysta woda – dotyczy to nie tylko ludzi, ale również całej fauny i flory. Bez wody nie istnieje życie.
Niestety, zdarza się tek, że osoby chorujące przewlekle na nerki, ze względu na ich słabą wydolność, muszą płyny ograniczać. Zbyt duża ilość może spowodować, że nie będą w stanie pozbyć się nadmiaru wody. Są to jednak sytuacje dotyczące osób chorych.
Zdrowe odżywianie – zbilansowana dieta sprawia, że nasze ciało otrzymuje odpowiednią dawkę witamin i minerałów. Wszystkie owoce i warzywa doskonale poprawiają sprawność nerek. Warto także:
- zmniejszyć spożycie soli i słonych produktów (sód obciąża nie tylko nerki, ale również pracę serca). Zmniejszyć to nie znaczy całkowicie wyeliminować. Wiemy już, że sól jest potrzebna naszym organizmom do prawidłowego funkcjonowania. Jednak tak jak w każdy innym przypadku, nadmiar nie jest wskazany. Każde lekarstwo użyte w nadmiarze staje się trucizną.
- Oczywiście należy unikać wszelkich używek: papierosów, alkoholu i kofeiny, które powodują, że nerki muszą wykonać wielokrotnie cięższą filtrację z toksyn.
- Należy unikać wysoko przetworzonych pokarmów pełnych chemicznych dodatków, a także nadmiaru leków, które bardzo zanieczyszczają i obciążają nerki.
- Należy zwrócić uwagę na kosmetyki, których używamy – te z chemicznymi dodatkami przenikają do naszych organizmów zanieczyszczając i obciążając również nerki.
- Utrzymywać wyrównane ciśnienie krwi, poziom cukru i cholesterolu (wysokie ciśnienie może zaburzyć normalne funkcjonowanie nerek).
- Regularnie opróżniać pęcherz – należy zwrócić na to uwagę zwłaszcza podczas podróży czy innych wydarzeń związanych z oddalaniem się od miejsca zamieszkania. Unikanie korzystania z toalet niestety może fatalnie wpłynąć na stan naszych nerek.
Do produktów spożywczych, które wspomagają oczyszczanie nerek, zalicza się:
Arbuz – jest złożony w 92% z wody, a zatem posiada właściwości moczopędne. Wraz z moczem wydalamy więcej złogów z organizmu i szybciej filtrujemy krew.
Sok z cytryny – zapobiega powstawaniu kamieni na nerkach. Wystarczy wypić w ciągu dnia pół szklanki wyciśniętego soku, rozcieńczonego z wodą.
Owoce jagodowe – są bogate w przeciwutleniacze i „uzbrojone” do walki z wieloma chorobami. Pomagają wypłukiwać kwas moczowy z nerek, czyniąc je zdrowszymi. Szczególne znaczenie mają żurawina i borówka, które posiadają największą ilość substancji eliminujących mocznik i kwas moczowy. Dobry wpływ na te narządy mają także ciemne winogrona.
Jabłka – zawierają antyoksydanty i błonnik oraz związki przeciwzapalne, poprawiające funkcje nerek.
Pietruszka (zarówno korzeń jak i natka) – to jeden z najlepszych „oczyszczaczy” nerek z toksyn, pomagający w leczeniu kamicy nerkowej i infekcji dróg moczowych.
Pestki dyni – podobnie jak jabłka, są źródłem antyoksydantów, minerałów i witamin. Wspierają pracę nerek, zapobiegając powstawaniu kamieni. Kupując je zwróćcie uwagę, by nie były siarkowane.
Dbając o nerki należy jednak zwrócić uwagę na to, aby nie spożywać zbyt dużo produktów zawierających szczawiany lub łączyć je w odpowiedni sposób z wapniem. Mam tu na myśli takie dary natury jak na przykład szczaw, szpinak, jarmuż czy rabarbar.
Oprócz owoców, czy warzyw, oczyszczająco działają także przyprawy i zioła:
Imbir – zawiera związki przeciwutleniające oraz oczyszczające krew i nerki z wszystkich toksyn. Najlepiej oczywiście świeży, kupicie go na straganie lub w markecie. Więcej o imbirze przeczytacie w tym wpisie.
Kurkuma – posiada właściwości antyseptyczne i stosowana jest w leczeniu wielu schorzeń. Działa przeciwzapalnie, zapobiegając lub lecząc zakażenia i zapalenia nerek. Najlepiej jest ją kupować w sklepie ze zdrową żywnością.
Mniszek lekarski – chyba najbardziej moczopędny naturalny środek. Wzmacnia nerki, ułatwia oddawanie moczu oraz łagodzi podrażnienia układu moczowego. Polecam Wam mój syrop z mniszka, przepis znajdziecie pod tym linkiem.
Pokrzywa – absolutnie niezbędna na nerki! Również wzmacnia krew i leczy zapalenia dróg moczowych. Działa moczopędnie, utrzymując odpowiedni stan wody przepływającej przez nerki i wypłukując toksyczne substancje. Wysoka zawartość żelaza, sprawia ,że pokrzywa przyczynia się do produkcji czerwonych krwinek. Więcej o pokrzywie przeczytacie tutaj, a jeśli nie macie dostępu do świeżej (już kończy się na nią sezon) to polecam wam ten bezcukrowy syrop.
Korzeń prawoślazu – również jest moczopędny, a śluz, który produkuje w układzie moczowym tworzy barierę ochronną zapobiegającą krystalizacji zawartych w moczu związków mineralnych i działa przeciwzapalnie. Również kupicie go w sklepie ze zdrową żywnością.
Jałowiec – jagody jałowca poprawiają funkcje nerek. Stosuje się je podczas zakażeń dróg moczowych oraz kamieni na nerkach. Działają moczopędnie. Świetnie pasują do wszelkich zup i sosów.
Krwawnik pospolity – oprócz pobudzania nerek do pracy, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Właściwości moczopędne przyspieszają oddawanie moczu, a antyseptyczne walczą z bakteriami odpowiedzialnymi za zakażenia dróg moczowych.
Czerwona koniczyna – stymuluje usuwanie odpadów i wody z organizmu przez nerki. Można z niej po prostu przyrządzić sałatkę. 🙂
Nerki były, są i będą jednym z najważniejszych organów w naszym ciele, odpowiedzialnym za oczyszczanie ciała. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest warunkiem koniecznym do życia człowieka, ale również do dobrego samopoczucia – w szeroki tego słowa znaczeniu. Warto więc szczególnie zadbać o zdrowie tej pary narządów, bo walczą z toksynami o nasze istnienie każdego dnia. Wspierajmy je w tym! 🙂
Pani Agnieszko na taki wpis czekałam. Temat zdrowych nerek jest dla mnie istotny. Mam 20 lat od roku czytam bloga i dzięki Pani wiele zmieniłam na lepsze. Dziękuje 🙂
Dziękuję za cudowną wiadomość o koniczynie czerwonej i krwawniku.Cenny tekst. Dążymy ku zdrowiu. Dziękujemy Pani Agnieszko.
Mam jeszcze prośbę,może uda się Pani zorganizować w przyszłości warsztaty bliżej Krakowa? Czekamy i zapraszamy.
Pani Agnieszko! Co mam zrobić , żeby oduczyć się w weekendy popijać piwko lub winko ? 1 lub 2 piwka w piątek lub w sobotę coraz częściej sobie piję. No i dwie kawy codziennie. Jak z tym skończyć? Kawę bardzo lubię , a piwo może niekoniecznie ? Znajomi piją to ja do towarzystwa też nie potrafię odmówić. Proszę o wskazanie drogi , kochana moja.Pozdrawiam cieplutko.Jest Pani wspaniała!!!
Super informacje podane w przystępny sposób. Troszkę na początku coś mi nie gra, wydaje mi się,że antyoksydanty to jednak nie odpady a bardzo potrzebna związki w naszym organizmie, których nie ma potrzeby usuwać.
Pozdrawiam Pani Agnieszko, z przyjemnością tu zaglądam.
Antyoksydanty usuwają odpady. Są nam potrzebne w dużych ilościach wszelkie produkty, które zawierają mnóstwo antyoksydantów, aby wymiatały z organizmu wolne rodniki. Jeśli napisałam inaczej, to był czeski błąd. Wolne rodniki są dla nas zagrożeniem, a antyoksydanty naszym sprzymierzeńcem! 🙂
Pani Agnieszko mam pytanie, bo szukam i szukam i nie mogę znaleźć tego wpisu na Pani blogu. Kiedyś polecała Pani w komentarzach pod jakimś artykułem książkę o żywieniu niemowląt. Czy mogłaby Pani podać tytuł tej książki i autorkę bo z tego co pamiętam to była kobieta. Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź, ponieważ mam małego synka i niebawem zacznę mu wprowadzać do diety inne produkty niż moje mleko a chciałabym najpierw przeczytać dobrą i sprawdzoną książkę w tym temacie.
Pani Moniko, to książka Bożeny Żak Cyran „Odżywiaj dziecko w zgodzie z naturą”.
Pani Elwiro, dziękuje bardzo;)
Mam pytanie. Czy suszone owoce, pestki jezeli sa siarkowane to czy jest to napisane na opakowaniu?Pisze Pani zeby zwrocic na to uwage, ale czy producent daje taka inormacje..Bo te co kupilam nie maja zadnej informacui, czy mam rozumiec ze nie sa?
Jeśli są, to na opakowaniu powinna być taka informacja 🙂
Czy pokrzywę warto pić ususzoną ?
Czy wymienionych ziół na nerki można zrobić mieszankę i pic kilka razy dziennie ?
Witam☺ odkąd mój (teraz prawie5cio latek) poszedł do przedszkola (4lata) zaczęły sie infekcje rozne ,rożniste….Od tego czasu stosuje dużo naturalnych składników. Teraz gdy ma kaszel ,na noc w skarpety wkładam czosnek i jest o wiele lepiej. Ale chciałam tez napisać o młodszym synku (2lata). Jeszcze jak byl w brzuchu miał stwierdzone powiększenie miedniczni nerkowej prawej,w 2tyg.zycia trafiliśmy do szpitala a prawie40st.goraczka okazało sie ostre zapalenie nerek,gdzy miał 4tyg.mial robiona cystografie i okazało siw ze ma refluks moczowodowo-pecherzowy4-5st.Przez pierszy rok miał 4-5zakazen i antybiotyk,ostatnie miał 1grudnia 2015r.i na razie bez zakażeń ale codziennie dostaje proszki antybakteryjne. Synus dostaje tez rozne ziolka czy acerole. Aaaa przypomniało mi sie jak kiedyś pediatra polecila mi euphorbium(nie wiem czy dobrze napisałam) i pani mgr.w aptece do mnie,ze czy ja wiem co chce kupić,czy jestem wierzaca itp.kazala mi sobie poczytać,a bardzo nie chciała mi dać tych kropelek na co odpowiedziałam jej ze to moja sprawa i jeśli mi nie da to pójdę gdzie indziej. Pozdrawiam
Witam
Mój synek ma upośledzona funkcje nerek spowodowana wada wrodzona , szukam ziół i sposobów alby wspomóc prace tych nerek , aby lepuej pozbywały się nadmiaru mocznika i innych „odpadów „przemiany materii. Pomoże ktoś doradzi …
a jakieś ziołowe herbatki na nerki też można stosować?? Koleżanki mąż ma kamicę i właśnie kupują mu herbatkę ziołową na nerki. na nowoczesneziola.pl ją można dostać i też już w sumie zamówiłam sobie.
Dziękuję za ten wpis. mam problemy z nerkami i doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak ważne jest zapobieganie odkładaniu się złogów w nerkach. Pozdrawiam
Na nerki to bardzo dobrze działa ziołowa fitolizyna. Działa moczopędnie, przeciwzapalnie. Dobra na wypłukiwanie piasku zanim jeszcze zacznie formować kamienie nerkowe.
Pani Agnieszko,
Byłabym niezmiernie wdzięczna, gdyby mogła Pani napisać artykuł, bądź polecić mi jakąś książkę na temat pielęgnacji włosów.
Moje włosy są bardzo słabe. Wypadają dosłownie garściami przy każdym myciu głowy.
Mimo tego, że jestem zdrowa. Dobrze się odżywiam, piję dużo wody, uprawiam sport, nie palę, nie piję alkoholu, włosów nawet nie suszę suszarką. Jestem załamana.
Nie wiem, co robić, żeby odzyskały dawną kondycje…
Będę wdzięczna za każdą radę.
Pozdrawiam serdecznie,
Agata
Jestem teraz w trakcie „eksperymentu z nerkami. Wczesniej przeypuszczalem ze moze byc z nimi cos nie tak. Obciazalem je przez dlugi czas zbyd duza iloscia jedzenia. Po prostu uwielbiam jesc i czesto jest to silniejsze niz zdrowy rozsadek. Wyniki wyszly zle. RBC za niskie, RDW za wysokie, MPV za wysokie, wskazniki nerkowe KREATYNINA za niska, MOCZNIK za niski. do unormowania ich pracy wykorzystam tylko warzywa i ziola. Najwazniejsze zebym podczas przywracania prawidlowej funkcji nerek powstrzymal sie z obzarstwem. oprocz wymienionych w artykule dodam buraki swieze tarte, sok i zawwas buraczany Dziekuje za swietny artykul. Pozdrawiam
A tak abstrahując od nerek jakbym chciala oczyscic ogolnie swoj organizm z np. zlogów jelitowych to co byloby najlepsze?
Bardzo przydatny artykuł. Cieszę się, że porusza Pani taki temat jak zdrowie nerek. Na co dzień zajmuje się promowaniem informacji na temat zdrowia nerek i układu moczowego. Pozdrawiam