Kochamy zapachy. Jesteśmy podekscytowane na myśl o nowych perfumach naszej ulubionej marki. Ale piękne zapachy to nie tylko perfumeria. Natura pełna jest zachwycających, naturalnych aromatów. Pomyśl o zapachu świeżej skórki cytryny. Soczystej pomarańczy. Cynamonu. Wanilii. Kardamonu. Lawendy. Róży. Tymianku. Drzewa, żywicy, trawy. Wiatru od morza. Lasu i deszczu. Słońca na twojej skórze. Wszystkie budzą emocje, otwierają zmysły, poruszają i ekscytują.

„Zapach jest potężnym czarodziejem, który potrafi przenieść nas o tysiące mil” – Helen Keller

Niektórych zapachów nie da się zamknąć w butelce. To nieuchwytność i ulotność decyduje o ich magii. Mamy jednak do dyspozycji całą gamę naturalnych olejków eterycznych, które mają na nas dobroczynny wpływ. Niektóre uspokajają, inne dodają energii. A przy okazji także leczą.  Aby w to uwierzyć, musiałam sama na sobie doświadczyć ich ożywczej mocy i uzdrawiających właściwości. Zapachy działają na ciało i umysł, poprawiają nastrój i uwalniają od napięć. Zmysł zapachu ma podstawową więź z mózgiem.

Aromaty, które wdychamy, powodują biochemiczną reakcję wywierającą wpływ na nasze emocje.

Od czego zacząć?

Zaopatrzyłam się w kilka wodnych lampek (tak zwanych kominków). Czasem trudno od razu kupić taki, który spełni nasze oczekiwania. Przede wszystkim nie powinien być zbyt mały. Klasyczna świeczka tee light pali się około 4 godzin. Jeśli pojemnik na wodę jest malutki, trzeba uważać, by woda nie wyparowała, zanim świeczka się wypali. Przypalony pojemnik na olejek eteryczny to nic przyjemnego. Może zniweczyć nasze plany odprężenia i relaksu. Do kominka wstawiamy świeczkę, a do pojemniczka nalewamy wodę i wkraplamy olejek. Naturalne olejki eteryczne otrzymywane są z kwiatów, liści, nasion, łodyg lub korzeni aromatycznych roślin, ziół i owoców. Już samo to brzmi niezwykle ekscytująco! Natura jest naszym dobroczyńcą. Korzystajmy z tego.

Naturalne olejki eteryczne są bardzo skondensowanymi, intensywnymi i silnymi substancjami, dlatego należy ich używać tylko w małych ilościach. Ich jakość różni się w zależności od metod ekstraktacji i kraju pochodzenia. Ma to oczywiście związek z ich ceną. Kupując je, należy bardzo uważać, ponieważ na rynku dostępna jest ogromna ilość produktów syntetycznych. Z punktu widzenia aromaterapii są one zupełnie bezwartościowe, bo zamiast leczyć, zatruwają oparami chemii. Naturalne olejki eteryczne są na pewno droższe od syntetycznych. Ich produkcja jest bardzo kosztowna, więc cena nie może być niska.

W sklepach z naturalną żywnością lub zielarniach można jednak kupić naturalne olejki eteryczne w przyzwoitej cenie. Doskonały olejek może kosztować sto złotych, ale całkiem niezły nawet piętnaście. Kupując tańszy produkt, sprawdź dokładnie jego skład. Piękne nazwy i eleganckie opakowania mogą okazać się bardzo zwodnicze. Nas interesuje tylko 100% naturalnego olejku eterycznego. Bez żadnych domieszek.

Aromaterapią możemy cieszyć się w ciągu całego dnia. Dzięki niej od samego rana w moim mieszkaniu pięknie pachnie. Teraz, gdy piszę te słowa, oddycham lawendą, cytryną, rozmarynem i mandarynką. Taka mieszanka delikatnie mnie pobudza, orzeźwia, inspiruje i mobilizuje koncentrację. Dzięki niej zapraszam do mojego domu część natury i świata, za którym tęsknię. Lawenda to Prowansja, ale również mój ogród. Wspomnienie dobrych, spokojnych letnich dni. Rozmaryn rośnie na parapecie mojego okna, ale przypomina mi również duże krzaki tej rośliny, których zapachem oddychałam na Krecie w rozgrzane, wakacyjne wieczory. Owoce cytryny i pomarańczy wąchałam w sadach na Kostaryce, Sycylii czy w Kalifornii. W tych zapachach jest część mojego życia, moich dobrych wspomnień.

Postaraj się pamiętać o kilku rzeczach:

  • Do aromaterapii używamy 15 kropli naturalnego olejku eterycznego. Przy wykonywaniu mieszanki również sumujemy olejki do 15 kropli wszystkich razem.
  • Możemy oczywiście robić mieszanki, jednak nie z więcej niż 5 różnych olejków. Każdy z nich ma silne i bardzo złożone działanie, nie należy więc przesadzać.
  • Korzystamy tylko z takich olejków, których zapach najbardziej nam odpowiada. Nie warto zmuszać się do wdychania aromatów, które nie sprawiają nam przyjemności.
  • Przy przeziębieniu warto używać olejków zalecanych podczas infekcji i takich, które udrażniają drogi oddechowe, a przy okazji lekko pobudzają i niwelują ból głowy.