Kocham lato i słońce, więc z już na początku wiosny z niecierpliwością wyczekuję pierwszych ciepłych dni. A lato, już od dziecka, ma dla mnie zapach i smak truskawek. Moi rodzice zawsze hodowali je w ogródku, a ja już jako dziecko zjadałam je prosto z krzaczka. Czasem nawet zupełnie zielone, ponieważ nie mogłam się ich doczekać! Moja mama przyrządzała genialne ciasta z truskawkami, a ja robię je teraz moim dzieciom. Sezon na truskawki trwa tak krótko (nie kupuję zimą truskawek w supermarketach, cenne są tylko nasze, polskie!), więc właśnie teraz musimy się nimi nacieszyć, najeść aż do bólu brzucha, żeby wystarczyło tej przyjemności aż na cały rok. Ale poza niewątpliwymi walorami smakowymi truskawki to również niezwykle cenne i zdrowe owoce.

Cudownych właściwości truskawek najlepiej szukać w owocach świeżo zerwanych. Najlepiej również, żeby były czyste ekologiczne, tzw. nie pryskane. Jeśli kupujecie truskawki z niewiadomego źródła, to dobrze jest je wymoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.

Jak skutecznie oczyścić truskawki z pestycydów i innych chemikaliów ?

Truskawki myjemy najpierw w zlewie, w dużej ilości zimnej wody, szybko i energicznie (nie znoszą długiego leżenia w wodzie, stają się wodniste i niesmaczne). Wyjmujemy je na sito. W dużej misce (lub w zlewie) należy przygotować roztwór:

zimna woda + niewielka garść sody oczyszczonej.

Mieszamy. Do roztworu wrzucamy wcześniej opłukane truskawki, zostawiamy je na dosłownie kilka minut. Wymoczone truskawki ponownie umieszczamy na sicie i dokładnie płuczemy pod zimną, bieżącą wodą. I gotowe.

To ważne – truskawki nie znoszą długiego moczenia, należy myć je energiczne, nie zostawiać zbyt długo w wodzie. Szypułki należy oderwać na samym końcu.

Dlaczego warto jeść truskawki?

100 g truskawek zawiera aż 60 mg witaminy C, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka. To zdecydowanie lepsze źródło witaminy C niż cytrusy! Jest w nich też sporo witamin z grupy B, a także niewielkie ilości witaminy A i E, oraz mikroelementy: żelazo, które chroni przed anemią; wapń, krzem i fosfor, które wzmacniają kości i korzystnie wpływają na włosy, skórę i paznokcie; magnez, który odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego, mangan zapobiegający zmęczeniu i poprawiający pamięć oraz potas, sód i cynk. W tych cudownych owocach znajdziemy też bromelinę, która jest enzymem ułatwiającym spalanie tłuszczu, fitocydy, które działają bakteriobójczo oraz antocyjany, które mają właściwości przeciwzapalne i nadają truskawkom intensywną, czerwoną barwę.

Ze względu na tak dużą zawartość witaminy C truskawki ułatwiają też przyswajanie wartościowego żelaza z innych pokarmów. Wegetarianom i osobom spożywającym mało mięsa zaleca się, by zjadły garść truskawek zaraz po spożyciu bogatych w żelazo warzyw.

Truskawki są polecane osobom chorym na reumatyzm i cierpiącym na schorzenia wątroby. Są też bardzo moczopędne (w 90% składają się z wody) i dlatego są niezastąpione w leczeniu chorób nerek, pomagając jednocześnie uzyskać spadek wagi. Mają też zbawienny wpływ na serce: obniżają poziom złego cholesterolu i ciśnienie tętnicze, co od dawna stanowiło wierzenia medycyny ludowej, a obecnie jest potwierdzone badaniami naukowymi. Truskawki utrudniają wchłanianie tłuszczu i zapobiegają podnoszeniu się poziomu cukru we krwi. Oczywiście takie bez bitej śmietany. 🙂

Te cudowne owoce mogą być więc spożywane przez osoby z nadwagą i otyłe. Fruktoza, czyli cukier zawarty w truskawkach ma niski indeks glikemiczny i jest metabolizowana bez udziału insuliny, dlatego w umiarkowanych ilościach truskawki mogą być też spożywane przez cukrzyków (indeks glikemiczny truskawek wynosi 40). Naukowcy wykazali też, że truskawki pobudzają białka chroniące przed cukrzycą i chorobami serca.

Z kolei zawarte w truskawkach pektyny pobudzają pracę jelit, a kwasy organiczne regulują trawienie i przyśpieszają przemianę materii. 100g truskawek to tylko 28kcal! Można je zatem jadać niemal bezkarnie. 🙂 Są żółciopędne, więc przy okazji stymulują pracę wątroby i woreczka żółciowego. Oprócz tego, owoce te działają ochronnie na błonę śluzową narządów układu pokarmowego – zawierają silne przeciwutleniacze neutralizujące wolne rodniki, które przyczyniają się do uszkodzeń nabłonka układu pokarmowego, co może zwiększać ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka, zapalenia jelit lub nawet nowotworu jelita grubego.

Badania przeprowadzone na grupie ochotników (zapewne było ich wielu!) wykazały też, że truskawki poprawiają zdolności antyoksydacyjne krwi. Kilkanaście osób codziennie przez dwa tygodnie spożywała 1/2 kg truskawek. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, iż taka porcja owoców wystarczy by zwiększyć odpowiedź czerwonych krwinek na stres oksydacyjny, którego nadmiar sprzyja chorobom. Naukowcy prowadzą też badania nad antywirusowymi właściwościami truskawek. Na dzień dzisiejszy faktem jest że są pomocne w zwalczaniu wirusa powodującego półpaśca i opryszczkę.

Truskawki zawierają również polifenole, które działają przeciwzapalnie, chronią przed chorobami wyniszczającymi mózg (demencja starcza czy Alzheimer) i poprawiają pamięć orz zdolność uczenia się. Pomagają też w usuwaniu substancji toksycznych z mózgu, co wpływa na utrzymanie wysokiego poziomu sprawności intelektualnej.

Te wspaniałe owoce genialnie sprawdzają się też odkwaszaniu organizmu! Gdy spożywamy zbyt dużo produktów kwasotwórczych (słodyczy, kawy, czarnej herbaty, serów, fast foodów, mięsa) oraz żyjemy pod wpływem stresu i jesteśmy pozbawieni ruchu, równowaga kwasowo-zasadowa naszego organizmu ulega zaburzeniu. Skutkować to może zgagą, wzdęciami, uczuciem ciągłego zmęczenia, trądzikiem, nerwowością, problemami ze snem, zmianami skórnymi. Aby do tego nie dopuścić należy spożywać produkty alkalizujące takie jak truskawki czy choćby kiwi, maliny, cukinię, buraczki czy marchew.

Truskawki zawierają też kwas elagowy, który wzmacnia układ immunologiczny. Hamuje też mutację komórek, uniemożliwiając powstanie komórek rakowych oraz powoduje obumieranie już powstałych. Ciągle trwają badania nad wykorzystaniem tego kwasu w leczeniu szeregu nowotworów, ale już wiadomo, że oprócz truskawek zawierają go również granaty, maliny i żurawina.

Truskawki nie lubią przechowywania, najlepiej zjeść je od razu, świeże (najlepiej bez dodatków :)) lub przetworzyć, ponieważ szybko się psują. Ja zawsze część truskawek mrożę i robię z nich domowy dżem. W naszym domu uwielbiamy również ciasta z truskawkami. Na jedno z nich przepis znajdziesz tutaj.

Najprostszy i najszybszy dżem z truskawek z wanilią

Gdy już nasycimy się smakiem i aromatem świeżych truskawek warto jest część z nich przeznaczyć na szybki domowy dżem, który uwielbiają dorośli i dzieci. Można go dodać do świeżych bułeczek, a nawet do owsianki lub naturalnego jogurtu. Dodatek soku z cytryny sprawia, że nasz dżem pięknie wygląda, a nuta wanilii podkreśla smak owoców. Pycha… 🙂

Składniki na około 5 filiżanek dżemu:

  • 2 kg niezbyt wodnistych, świeżych, umytych i oczyszczonych truskawek
  • 4 szklanki cukru (może być trzcinowy lub ksylitol)
  • 1 opakowanie cukru z naturalną wanilią
  • 1/4 szklanki soku z cytryny

Wykonanie:

Umieść truskawki w szerokim garnku o grubym dnie i zmiażdż je na gęste puree. Dodaj cukier i sok z cytryny. Wymieszaj. Gotuj na wolnym ogniu od czasu do czasu mieszając, aż cukier się rozpuści. Gorący, gotujący się, lekko bulgocący dżem przekładaj do dobrze wyparzonych, sterylnych słoików. Dokładnie zakręć i odstaw do góry dnem, aby zupełnie ostygły.

Słoiki z dżemem możesz również zawekować.

Smacznego! 🙂

Powyższy przepis pochodzi ze wspaniałego magazynu „Uroda życia” (czerwiec 2015), w którym prowadzę cykliczną rubrykę pt. „Smak życia według Agnieszki Maciąg”. Zapraszam! 🙂

 

Uwaga:

Niestety, truskawki mają dużą zdolność kumulowania pestycydów, co może wywoływać alergie, bóle głowy oraz działać nawet rakotwórczo. Dlatego bardzo ważne jest by zwracać uwagę na pochodzenie tych owoców i spożywać je w sezonie, unikając zagranicznych odmian ze szklarni w zimie. Trzeba je również dokładnie myć je w sposób, jaki opisałam powyżej.

Zdarza się też, że nawet super ekologiczne truskawki powodują reakcję alergiczną: pokrzywkę na skórze, rozwolnienie czy katar. Dzieje się tak dlatego, że wywołują one nadprodukcję histaminy. Zawierają również dużą ilość salicylanów, dlatego nie mogą ich spożywać osoby uczulone na te substancje (salicylany są składnikiem wielu popularnych leków przeciwbólowych), ponieważ może to prowadzić nie tylko do alergii skórnej, ale też do napadów kaszlu i duszności czy opuchlizny twarzy i kończyn.

 kolaz_truskawki